Prawo i BiznesAnaliza finansowa

Analiza finansowa

by
Analiza finansowa
1 vote, 4.00 avg. rating (80% score)

Analiza finansowa to element analizy ekonomicznej, która zaś jest filarem przedsiębiorstwa. Tytułowa analiza dostarcza informacje o wynikach oraz sytuacji finansowej. To niezbędny proces w zarządzaniu i wykorzystywaniu przez kredytodawców, inwestorów, urzędy statystyczne, kontrahentów, czy też audytorów.
Prościej mówiąc, dzięki analizie finansowej można zrozumieć działalność gospodarczą przedsiębiorstwa i jego branży, czy jakiegoś rodzaju ryzyka.

Do jej zadań należą: analizowanie sprawozdań finansowych, czynników działających na wynik firmy, ustalenia oraz ocena przepływów pieniężnych, określenie sytuacji finansowej, w szczególności: zadłużenia, aktywności, efektywności, obrotowości oraz płynności.

Analizę finansową stosuje się głównie na podstawie danych, obejmuje ona ocenę i interpretację zmiany w czasie wielkości ekonomicznych oraz relacji między nimi.
Korzysta się z protokołu zarządu i pokontrolnego, informacji z wywiadów oraz materiałów zewnętrznych, które powiadamiają o otoczeniu przedsiębiorstwa.
Źródłami danych są natomiast sprawozdania finansowe, dane księgowe, kalkulacje, dokumenty określające działalność firmy oraz wyniki poprzednich analiz.

Back to Top