Murale

by
Murale
1 vote, 4.00 avg. rating (80% score)

Mimo, że w polskich miastach nadal dominuje komunistyczna architektura i wielkie bloki budowane z wielkiej płyty, nie da się ukryć, że nasze miasta stale pięknieją. Projektanci przestrzeni znaleźli nawet znakomity sposób na brzydotę wielkopłytowego budownictwa. Są nim murale, czyli wielkopowierzchniowe malowidła ścienne.
Jednym z najsłynniejszych skupisk murali jest gdańska Zaspa. Blokowisko nie tylko nabrało dzięki malowidłom charakteru, ale też zaczęło przyciągać turystów i wielbicieli sztuki. Sam często wracam na Zaspę w poszukiwaniu dzieł, których jeszcze nie widziałem. Mimo, że wielokrotnie jeździłem rowerem między blokami, wciąż odkrywam nowe obrazy.
W Gdyni natomiast co roku organizowany jest festiwal Street Artu, czyli Traffic Design. Z tej okazji do najmłodszej polskiej metropolii zjeżdżają się artyści z całego świata aby niekonwencjonalnie ozdabiać ściany.
Murale pojawiają się nie tylko w Trójmieście – wrosły w krajobraz wszystkich miast powyżej stu tysięcy mieszkańców, które udało mi się odwiedzić.

Pozostałe teksty tematyczne online:

Back to Top