Prawo i BiznesPo co nam audyt e-marketingowy

Po co nam audyt e-marketingowy

by
Po co nam audyt e-marketingowy
1 vote, 4.00 avg. rating (80% score)

Jednym z najważniejszych elementów działań marketingowych w Internecie jest przygotowanie odpowiedniej strategii. Nie jest to zadanie łatwe, gdyż wymaga dokładnej analizy własnych zasobów oraz firmowej strony WWW, jak również działań podejmowanych przez konkurencję. Przed zaplanowaniem strategii e-marketingowej należy zbadać, w jakiej kondycji jest nasza strona WWW, czyli przeprowadzić jej audyt.

Poniżej podpowiem, o jakich krokach należy pamiętać przeprowadzając analizę własnej strony internetowej.

1. Poziom optymalizacji strony
Ten krok jest istotny ze względu na pozycjonowanie. Poziom optymalizacji strony internetowej bada się na podstawie analizy jej kodu źródłowego. Należy sprawdzić, czy strona spełnia zalecenia wyszukiwarek i w razie wykrycia ewentualnych błędów, wypisać jej w dokumencie.

2. Pozycja strony w rankingu wyszukiwarek
Kolejnym krokiem jest sprawdzenie pozycji strony w wynikach wyszukiwania na wybrane, istotne z punktu widzenia naszej działalności, słowa i frazy kluczowe. Należy stworzyć osobny plik zawierający listę fraz kluczowych oraz aktualną pozycję strony. Lista ta będzie nam służyła w późniejszym czasie, aby mierzyć efekty naszych działań.

3. Wygląd strony WWW
Mimo, iż element ten wynika raczej z naszych subiektywnych odczuć to jednak jest ważnym czynnikiem wpływającym na dalsze działania. Należy ocenić wygląd strony pod kątem jej estetyki, kolorystyki oraz dodatkowych elementów graficznych. Grafika na stronie WWW ma bowiem przyciągać uwagę użytkownika, a nie go odstraszać, dlatego zbyt krzykliwy lub mdły i pozbawiony kolorowych wstawek wygląd może skutecznie pozbawić nas ruchu na stronie.

4. Dane na temat ruchu na stronie WWW
W tym kroku pomocne okaże się użycie darmowego narzędzia analitycznego Google Analytics. Za jego pomocą możemy na bieżąco badać liczbę odwiedzających, czas spędzony na danej stronie oraz wiele innych czynników, dzięki którym lepiej poznamy nasza grupę docelową.

5. Obecność w social mediach
Warto również przeanalizować popularność naszej strony w mediach społecznościowych, istnienie firmowych kont w poszczególnych kanałach oraz sposób komunikacji z użytkownikami. Warto również zbadać reakcje oraz opinie użytkowników na temat naszej działalności lub firmy.

Powyższe kroki pozwolą nam przygotować profesjonalny i wartościowy audyt e-marketingowy naszej strony WWW. Dokument ten dostarczy nam w sposób kompletny wielu ciekawych danych oraz będzie pomocny w trakcie tworzenia strategii marketingowej w Internecie.

Pozostałe teksty tematyczne online:

Back to Top