Architektura i NieruchomościZastosowanie śrub i kołków

Zastosowanie śrub i kołków

by

Przy wielu pracach remontowych, naprawach, czy montażu niezbędne okazuje się użycie śrub. Można wspomnieć tu nawet o elementach, które cechuje duża masa i nie małe gabaryty, ale przeważnie jednak są to elementy niewielkie i lekkie. Wówczas to ich średnica podawana jest w milimetrach, lub calach.

Cale są większą miarą niż milimetry i tu też występują śruby calowe. Dlaczego takie, a nie milimetrowe? Otóż wiele zależy, gdzie to wykorzystywane są takie śruby. Można je podawać także w milimetrach, ale ogólnie się przyjęło, że w przypadku różnych złącz, w budownictwie używa się miar określających średnicę właśnie za pomocą cali.

Innym nie dużym elementem mogą być tak zwane kołki. Tu jednak obowiązują miary podawane w milimetrach. Wiele jednak zależy od ich przeznaczenia. Najczęściej kojarzą się z tymi, które to wprowadza się w otwór wiercony w ścianie, by potem zawiesić półkę, obraz, kalendarz, czy lustro. Jednakże podobne elementy posłużą do kartongipsów, dociepleń budynków, czy gazobetonu komórkowego.

Back to Top