Architektura i NieruchomościJakie rodzaje oświetlenia można założyć w domu?

Jakie rodzaje oświetlenia można założyć w domu?

by

Oświetlenie jest niezwykle ważnym elementem w każdym domu. Spełnia ono nie tylko funkcję praktyczną (oświetla drogę i pomieszczenia), ale również estetyczną (odpowiednie rozplanowanie oświetlenia i gra świateł i cieni może stworzyć wspaniałe efekty estetyczne zwiększające atrakcyjność oświetlanego wnętrza). W dzisiejszych nowoczesnych czasach na rynku dostępnych jest wiele rodzajów oświetlenia. Warto się nimi zainteresować.

Najbardziej popularnym źródłem światła jest wynalazek Thomasa Edisona, czyli żarówka. Urządzenie takie można zamontować w żyrandolu lub lampie. Zwykłe żarówki powoli odchodzą do lamusa ze względu na ich krótką żywotność oraz niską sprawność. Zużywają one około 90% energii na wytwarzanie ciepła, a tylko 10% daje światło. Jest to zwyczajne marnowanie prądu. Oprócz tego żarówki takie są mało odporne i mają tendencje do częstego przepalania się.

O wiele lepszym wyborem są świetlówki kompaktowe, które można kupić w wielu sklepach z artykułami gospodarstwa domowego oraz w marketach budowlanych (np. Leroy Merlin). Sprzęt taki zużywa znacznie mniej energii elektrycznej i charakteryzuje się o wiele większą żywotnością i odpornością w porównaniu ze zwykłą żarówką. Oprócz tego, świetlówki doskonale komponują się z nowoczesnymi żyrandolami, co znacznie poprawia estetykę oświetlanego pomieszczenia.

Kolejnym ciekawym rodzajem oświetlenia dostępnym w sklepach, takich jak Leroy Merlin jest oświetlenie LED. Jak sama nazwa wskazuje, wykorzystuje ono do działania pracę diod LED. Oświetlenie tego rodzaju jest energooszczędne, ekologiczne i bardzo wytrzymałe. Dodatkowo można stosować różne barwy takich świateł, co pozwala na polepszenie atrakcyjności pomieszczenia, w którym zamontowano takie oświetlenie. Diody LED mogą być również stosowane do oświetlania zewnętrznego.

Jak widać, istnieje wiele źródeł światła, wykorzystujących energię elektryczną. Sklepy AGD oraz budowlane oferują szeroką gamę takich wyrobów. Duży wybór sprawia, że każdy będzie mógł wybrać oświetlenie idealnie dopasowane do swoich potrzeb i możliwości finansowych.

Back to Top