PrawoBadanie RTG – Koksartroza

Badanie RTG – Koksartroza

by

Bardzo ważne dla każdego lekarza specjalisty jest obejrzenie zniekształcenia stawu biodrowego każdego chorego z koksartrozą. Wykonanie zdjęcia rentegowskiego umożliwia to zadanie każdemu- pacjent również może zobaczyć zniekształcenie swojego stawu. RTG to technika powszechnie używana, jednak niesie ona ze sobą pewne zagrożenia. Zdjęcia nie mogą być wykonywane często, gdyż przy ich robieniu wykorzystywane jest promieniowanie Roentgena, które nasze ciało pochłania. Promieniowanie to wpływa w dużych dawkach niekorzystnie na nasz organizm, jednak w małych jest raczej nieszkodliwe. Dlatego chorzy zgłaszający się do lekarza mają wykonywane zdjęcie.

Co pokazuje zdjęcie rentgenowskie?

Można na nim dojrzeć, w jakim stopniu rozwoju jest choroba-czy dotknęła już kości udowej, czy obejmuje na razie jedynie zmiany w stawie. Prawidłowo zbudowany, zdrowy staw biodrowy ma na zdjęciu widoczną szparę stawową, a także główkę i panewkę kości znajdujące się w odpowiedniej pozycji. Główkę tworzy kość udowa(zaokrąglony koniec), która wchodzi niejako w obręcz miednicy.

Jakie choroby stawów widać na zdjęciach?

Zdjęcie rentgenowskie stawu biodrowego odznacza się kilkoma charakterystycznymi cechami, na podstawie których lekarz może stwierdzić, że chorobą stawu jest właśnie koksartroza. Pierwsza, rzucająca się w oczy zmiana jest to zmniejszenie się odstępu między główką a panewką. U zdrowej osoby wynika on z obecności na kościach warstw chrząstki stawowej, a także odstępu między nimi wypełnionym mazią stawową. Kolejna charakterystyczną cechą jest skleroztyzacja kości budujących staw-jest to kostnienie części będącej pod chrząstką. Mogą pojawić się także osteofity – kostne narośla, powstające zwykle na kości naciskanej przez inną kość.

Jakie leczenie stosować?

W późniejszym okresie rozwoju choroby wykrzywieniu może ulec również panewka stawu. Przesuwa się ona w bok(na zewnątrz) i w górę, co jest wynikiem powstania niewielkiej warstwy chrząstki stawowej na powierzchni kości. Wszystkie te czynniki, widoczne na zdjęciu rentgenowskim umożliwiają rozpoznanie koksartrozy przez lekarza, a co za tym idzie podjęcie odpowiedniego leczenia-dostosowanego do stopnia rozwoju schorzenia i innych czynników.

Pozostałe teksty tematyczne online:

Back to Top