PrawoDofinansowanie ze środków PFRON – likwidacja barier komunikacyjnych, technicznych i architektonicznych

Dofinansowanie ze środków PFRON – likwidacja barier komunikacyjnych, technicznych i architektonicznych

by

Będąc osobą niepełnosprawną możesz liczyć na dofinansowanie ze środków PFRON. Dowiedz się, jakie są dostępne programy oraz jak uzyskać pomoc. Niepełnosprawność ruchowa nie musi być barierą w poruszaniu się, pracy i aktywnym życiu. Zapraszamy do lektury!

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) za jeden z najważniejszych celów swojej działalności postawił sobie wspieranie osób niepełnosprawnych między innymi poprzez likwidowanie barier komunikacyjnych, technicznych i architektonicznych. Jeśli posiadasz orzeczenie o niepełnosprawności lub jesteś rodzicem niepełnosprawnego dziecka możesz ubiegać się o dofinansowania ze środków PFRON.

Czym są bariery?
Bariery komunikacyjne to wszelkie ograniczenia, które uniemożliwiają osobie niepełnosprawnej komunikowanie się. Celem jej pokonania jest umożliwienie niepełnosprawnym szybszego i bezproblemowego przekazywania informacji oraz swobodnego porozumiewania się z innymi osobami.
By umożliwić integrację osób niepełnosprawnych konieczne jest pokonanie barier technicznych, czyli tych, które utrudniają funkcjonowanie w społeczeństwie. Z kolei barierami architektonicznymi są wszystkie budowlane utrudnienia, uniemożliwiające dostanie się do budynków lub poruszanie po nich.

Na czym polega pomoc PFRON?
Niepełnosprawni mogą dostać dofinansowanie (ale nie pokrycie pełnych kosztów) na zakup łóżek na pilota, sprzętu komputerowego i oprogramowania specjalistycznego, telefonów komórkowych i programów udźwiękawiających, wind, podnośników, wózków inwalidzkich. Dofinansowanie PFRON może sięgać do 95% kosztów sprzętu czy usług. Nie może ona jednak przekraczać piętnastokrotności przeciętnego wynagrodzenia.

Jakie są wymagania?
By ubiegać się o świadczenia PFRON osoby niepełnosprawne powinny złożyć wniosek (osobiście, za pośrednictwem poczty lub prawnego opiekuna/pełnomocnika). Dokumenty składać należy w Miejskim lub Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej. Do wniosku o dofinansowanie dla niepełnosprawnych należy dołączyć ksero aktualnego orzeczenia o niepełnosprawności oraz oświadczenie lekarskie zawierające dane o rodzaju niepełnosprawności jeśli nie ma tych danych w orzeczeniu. Dodatkowo niezbędne będzie oświadczenie o średnich miesięcznych dochodach na członka rodziny, ksero dokumentu potwierdzającego opiekę prawną (dotyczy prawnych opiekunów) oraz ofertę cenową zakupu urządzenia, o który wnioskujemy. Co istotne, wnioski można składać przez cały rok. Warto również pamiętać, że pomoc nie przysługuje osobie, która korzystała z pomocy PFRON w ciągu trzech  ostatnich lat lub ma wobec niego zaległości.

Jeśli jesteś osobą niepełnosprawną  i potrzebujesz dofinansowania na środki rehabilitacyjne i medyczne, możesz skorzystać z pomocy PFRON. Dowiedz się, co obejmuje pomoc oraz jakie wymagania musisz spełnić, by otrzymać specjalne środki. Zapraszamy do lektury.

W ramach swojej działalności Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oferuje szereg programów dofinansowujących pomoc dla niepełnosprawnych. Jeden z programów pomaga w zakupie sprzętu rehabilitacyjnego, środków ortopedycznych i pomocniczych.

Komu przysługuje pomoc?
O dofinansowanie mogą starać się osoby niepełnosprawne posiadające orzeczenia o grupie inwalidzkiej, częściowej lub całkowitej niezdolności do pracy, stwierdzony jeden z trzech stopni niepełnosprawności oraz niepełnosprawne dzieci. Z dofinansowania wykluczone są osoby, które mają nieuregulowane zobowiązania wobec PFRON lub korzystały już z któregoś z programów pomocowych w ciągu trzech lat przed złożeniem wniosku. Niestety nie każdy niepełnosprawny może otrzymać refundację. Obowiązuje kryterium dochodowe. Pomoc PFRON przysługuje, gdy średni miesięczny dochód na osobę w gospodarstwie domowym (wyliczany za kwartał przed złożeniem wniosku) nie jest wyższy niż 65% przeciętnego wynagrodzenia dla osób samotnych i 50% przeciętnego wynagrodzenia na osobę w domowym gospodarstwie.

 

Co obejmuje dofinansowanie?
Niepełnosprawni mogą starać się o pomoc finansową, która nie przekroczy 60% kosztów sprzętu rehabilitacyjnego czy medycznego i nie jest wyższa niż pięciokrotność przeciętnego wynagrodzenia. Za sprzęt rehabilitacyjny i medyczny PFRON uznaje między innymi rower stacjonarny, kamizelkę oscylacyjną, inhalatory, pionizatory.

Jak otrzymać pomoc z PFRON?
Zacząć należy od wypełnienia odpowiedniego wniosku o dofinansowanie. Oprócz tego w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie lub Miejskim/Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej przedłożyć należy następujące dokumenty:

  • zlecenie od lekarza specjalisty na środki pomocnicze, ortopedyczne, rehabilitacyjne
  • kserokopię orzeczenia o stopniu niepełnosprawności lub równoważnego
  • kosztorys zakupu sprzętu
  • odpowiednie pełnomocnictwo jeśli dokumentacje dostarcza pełnomocnik ustawowy/prawny opiekun niepełnosprawnego

Dofinansowanie nie obejmuje kosztów poniesionych na zakup sprzęt rehabilitacyjnego i medycznego przed zawarciem umowy z PFRON. Zachęcamy do komentowania artykułu i dzielenia się swoimi doświadczeniami w zakresie uzyskiwania pomocy niepełnosprawnym z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Back to Top