PrawoLeczenie prostaty – farmakologiczne

Leczenie prostaty – farmakologiczne

by

W przypadkach łagodnego przerostu prostaty możliwe jest stosowanie kuracji farmakologicznej, która powinna z jednej strony ułatwiać oddawanie moczu a z drugiej zapobiegać dalszemu rozrostowi gruczołu krokowego. W wielu przypadkach jest to rozwiązanie jedynie tymczasowe lecz zawsze warto z niego skorzystać chociażby przez kilka lat – efekty leczenia są zadowalające a efekty uboczne tolerowalne.

Podstawową grupą leków stosowanych przy przeroście gruczołu krokowego są blokery receptora α-1-adrenergicznego. Ich działanie polega na podrażnianiu receptorów α-1-adrenergicznych znajdujących się w pęcherzu, cewce moczowej i tkankach łącznych prostaty w wyniku czego otaczające je mięśnie rozprężają się tworząc dodatkową przestrzeń dla cewki moczowej.

Uwolnienie cewki powoduje co najmniej częściowy powrót sprawności oddawania moczu – zmniejsza się problem z rozpoczęciem mikcji (oddawania moczu), strumień jest szerszy i silniejszy, nie ma „dokapywania” i cały proces przebiega w sposób ciągły. Redukcja nacisku eliminuje także do pewnego stopnia częstomocz i konieczność stawania w nocy by wyjść do toalety.

Zwiększa się również jednorazowa ilość moczu wydalonego w czasie mikcji. W tej grupie leków wyróżnia się kilka podstawowych substancji aktywnych. Najpopularniejsza jest doksazosyna. Działa ona głównie rozkurczowo i obniża ciśnienie krwi. Przyjmowanie jej wiąże się jednak ze spadkiem sprawności psychoruchowej na początku terapii. Pojawiać mogą się także bóle i zawroty głowy.

Alfuzosyna to lek podobny do doksazosyny, który jednak nie wpływa na ciśnienie krwi – działa bardzo celowo. Najskuteczniej zwalcza redukcję objętości moczu w czasie pojedynczej mikcji i poprawia skuteczność opróżniania pęcherza. Przy leczeniu alfuzosyną mogą pojawiać się dolegliwości żołądkowe. Nie jest także wskazane przyjmowanie jej w przypadku choroby niedokrwiennej serca. Ostatnim z popularnych składników leków jest tamsulozyna. Jest to lek o działaniu zbliżonym do doksazosyny ale jego działanie jest słabsze. Zarówno to pożądane jak i niepożądane.

Składnikiem aktywnym leków, którego zadaniem jest blokowanie przemiany testosteronu w dihydrotestosteron czyli mówiąc prościej, przeciwdziałanie dalszemu wzrostowi gruczołu krokowego, jest finasteryd. Lek zmniejsza objętość prostaty a także wpływa pozytywnie na wzrost włosów w przypadkach łysienia.

Back to Top