PrawoJak leczyć trądzik niemowlęcy? Pielęgnacja, która koi i zapobiega chorobie

Jak leczyć trądzik niemowlęcy? Pielęgnacja, która koi i zapobiega chorobie

by

Trądzik niemowlęcy jest częstą dolegliwością – dotyczy ona 20% niemowlaków. Skóra małych dzieci jest bardzo delikatna, w związku z czym wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Jak zatem dbać o nią prawidłowo i nie narażać jej na wypryski? Jak leczyć trądzik niemowlęcy, jeśli już się pojawi? Czego nie powinna zawierać maść na trądzik niemowlęcy? Radzimy w artykule.

Co to jest trądzik niemowlęcy?

Jako młoda mama możesz być zaskoczona, że trądzik, kojarzony głównie z wiekiem nastoletnim, dotyka też najmłodsze dzieci. Przybiera postać zaskórników, czerwonych grudek czy krostek. Znajdziesz je przede wszystkim na policzkach. Z wyglądu przypomina on trądzik u nastolatków. Krostki rzadko widać na szyi, plecach czy brzuszku. Zmiany pojawiają się koło 2-3 miesiąca życia, natomiast ustępują zazwyczaj do końca 12 miesiąca. Nieco częściej występują u chłopców.

Jakie są przyczyny trądziku?

Główną przyczyną zmian na skórze dziecka może być nadmiar hormonów płciowych, które powodują nadmierną produkcję sebum u maluszka. To z kolei prowadzi do zatykania porów i w konsekwencji – trądziku. Innym powodem jest nieodpowiednia pielęgnacja dziecka. Wiele źle dobranych kosmetyków podrażnia skórę oraz utrudnia jej właściwe oddychanie.

Czy to trądzik, czy alergia?

Podobne problemy skórne pojawiają się też przy skazie białkowej. W tym przypadku objawy zazwyczaj występują jednak u starszych niemowląt, po 3. miesiącu życia.

Dodatkowo zauważysz też u dziecka inne symptomy skazy, takie jak biegunka, wymioty oraz niepokój u malucha. Zwróć uwagę na wszystkie objawy (łącznie z zachowaniem dziecka), gdyż same krostki na twarzy maluszka przed 3. miesiącem życia okażą się najprawdopodobniej trądzikiem.

Czy wiesz, że…

W odróżnieniu od trądziku noworodków, trądzik niemowlęcy o ciężkim przebiegu może pozostawić blizny na skórze? Dlatego tak ważna jest odpowiednia pielęgnacja preparatami przeznaczonymi dla najmłodszych dzieci!

Trądzik niemowlęcy – czym smarować wypryski?

Najważniejsza jest odpowiednia pielęgnacja wrażliwej skóry dziecka oraz ogólna higiena. Starannie przemywaj zmiany wodą. Skuteczne w nawilżaniu skóry są odpowiednie kosmetyki, które posiadają atesty Instytutu Matki i Dziecka (najlepiej nawilżające emolienty).

Skutecznym i bezpiecznym środkiem na trądzik niemowlęcy jest maść na trądzik niemowlęcy z tlenkiem cynku, która zatrzymuje w skórze wodę. Unikaj olejów mineralnych (np. wazeliny i parafiny), gdyż wysuszają one skórę i nasilają objawy. Większość krostek i grudek ustępuje samoistnie w ciągu kilku – kilkunastu tygodni.

Zapobiegaj wypryskom!

Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci ochronić malucha przed trądzikiem:

  • stosuj łagodne preparaty myjące,
  • używaj odpowiednich środków piorących,
  • nie przegrzewaj maluszka (zbyt wysoka temperatura nasila trądzik),
  • pilnuj, by okolica ust dziecka pozostawała jak najczęściej sucha,
  • odstaw kosmetyki z olejami mineralnymi na bazie parafiny.

Jak leczyć trądzik niemowlęcy?

Twoje dziecko ma trądzik niemowlęcy? Sprawdź, jak leczyć tę dolegliwość. Przy znacznym nasileniu zmian, lub jeśli wypryski na skórze nie znikają już dłuższy czas, zgłoś się do lekarza pediatry. Lekarz wykluczy inne przyczyny zmian skórnych takie jak np. kandydoza (grzybica skóry) bądź potówki. Są to drobne krostki, obejmujące także tułów oraz zgięcia kończyn dziecka, które pojawiają się na skutek przegrzania.

Czasami, gdy grudki ulegną zakażeniu i pojawi się ropa, lekarz zaleca antybiotyk stosowany miejscowo. Są to jednak bardzo rzadkie przypadki. Postępując ze skórą dziecka prawidłowo, nie dopuścisz do powstania trądziku niemowlęcego oraz ropnych zmian.

W przypadku obecnych już krostek stosowanie odpowiednich kosmetyków i przestrzeganie zasad higieny pomoże Ci ograniczyć tę dolegliwość u dziecka.

Back to Top