OrtopediaRodzaje ortopedycznych wkładek do butów

Rodzaje ortopedycznych wkładek do butów

by

O tym, dlaczego ważne jest odpowiednie dobranie wkładek do butów świadczy wiele przesłanek. Przede wszystkim fakt, iż istotnie korygują położenie stóp, wspomagają pracę kolan, bioder oraz kręgosłupa, dzięki czemu zmniejszają obciążenia nóg, uczucie ciężkości oraz niwelują dolegliwości bólowe krzyża. Jednak, aby tak się stało, ważny jest prawidłowy ich dobór.

Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak odpowiednio dobrać ortopedyczne wkładki do butów. Najlepiej byłoby udać się na specjalne badanie podoskopowe do najbliższego gabinetu podologicznego albo sklepu rehabilitacyjnego. Jedyne, co trzeba zrobić, to stanąć na podświetlanej, specjalnej płycie, na której widoczne staną się miejsca styku. W sytuacji, gdy wada jest duża, wówczas nieodzowne będzie wykonanie wkładki do butów na wymiar. W pozostałych przypadkach wystarczające okażą się wkładki profilaktyczne, które choć wpłyną na wygodę przemieszczania się, to jednak nie skorygują ustawienia stopy.

Na rynku dostępne są wkładki do butów dedykowane osobom cierpiącym na płaskostopie (podłużne, poprzeczne i podłużno-poprzeczne), a także wkładki „niepełne”. Cóż to takiego? To miękki i szalenie wygodny rodzaj profilaktycznej wkładki do butów, która obejmuje 2/3 długości stopy. Takie ułożenie sprawia, że łuki stopy posiadają odpowiednie podparcie, jednak nie mają wpływu na korektę ich ustawienia. W wielu przypadkach odciążają guz piętowy, dzięki czemu zmniejszają dolegliwości bólowe u osób cierpiących na ostrogę piętową.

Jeszcze innym rodzajem wkładki do butów jest ta robiona na specjalne zamówienie. Możemy wyróżnić m.in. supinujące, pronujące, stabilizujące piętę, odciążające guz piętowy, korygujące wysokość oraz te przeznaczone dla diabetyków. Do ich produkcji używane są rozmaite materiały. Czas noszenia wynosi od 6 do 12 miesięcy.

Kolejnym rodzajem wkładek do butów są te mające za zadanie odciążyć przodostopie oraz guz piętowy. Do ich wykonania używa się miękkich tworzyw, np. silikonu medycznego, który umożliwia pacjentowi uprawianie sportów oraz zapewnia mu wygodę podczas przemieszczania. Stosowane u chorych na ostrogę piętową oraz stany zapalne rozcięgna podeszwowego.

Nowością dla niektórych może być rodzaj wkładek do butów przeznaczonych dla diabetyków. Ich specjalna konstrukcja ma za zadanie odciążyć najbardziej wrażliwe miejsca na stopie, a dzięki specjalnie rozmieszczonym punktom nacisku, usprawnia się ukrwienie stopy.

Wkładki „twarde” stanowią ostatni typ wkładek ortopedycznych. Charakteryzuje je sztywność oraz podwyższenie, dzięki czemu w lepszym stopniu wpływają na korektę ustawienia stopy.

Back to Top