AlergieAlergia jesienią? Sprawdź, co może Cię uczulać!

Alergia jesienią? Sprawdź, co może Cię uczulać!

by

Alergie dają o sobie znać najczęściej wiosną i latem. To właśnie wtedy w powietrzu unoszą się duże ilości uczulających pyłków roślin, na które reagują alergicy. Jednak uczulenie może dawać się we znaki także jesienią. Co wtedy uczula i jak się przed tym bronić?

Czym jest alergia?

Alergia to nabyta, błędna odpowiedź Twojego układu odpornościowego, który kwalifikuje nieszkodliwą substancję jako intruza. Tą substancją, czyli alergenem, może być wszystko, choć najczęściej są to pyłki, roztocza czy sierść zwierząt.

Mimo że najwięcej reakcji alergicznych występuje wiosną i latem, jesienią również możesz odczuć ich nieprzyjemne skutki.

Jesień – co pyli w Polsce?

We wrześniu najczęściej spotkasz się z pyłkami chwastów, traw i zarodnikami grzybów. Dominuje babka, bylica, komosa, pokrzywa i lokalnie ambrozja, jednak raczej w niskich stężeniach.

We wrześniu objawy alergii mogą się nasilić, jeśli jesteś uczulony na zarodniki grzybów pleśniowych, takich jak Alternaria (średnie stężenie) i Cladosporium (wysokie i bardzo wysokie stężenie w powietrzu). Z uwagi na coraz niższe temperatury spędzasz też więcej czasu w domu, a tam z kolei czekają na Ciebie uczulające roztocza.

W październiku babka, bylica, komosa, pokrzywa i ambrozja powoli znikają z powietrza. Zwiększa się za to stężenie zarodników grzybów pleśniowych i roztoczy. Jeśli jesteś uczulony na roztocza, objawy alergii mogą się u Ciebie znacznie nasilić i utrzymywać aż do wiosny, kiedy więcej czasu zaczniesz spędzać poza domem.

W listopadzie i grudniu w powietrzu pozostają głównie zarodniki grzybów pleśniowych i roztocza.

Alergia jesienią – objawy i leczenie

Również jesienią alergia daje objawy w postaci kataru, łzawiących i swędzących oczu, kichania, podrażnionego nosa, cieni pod oczami. Może się też pojawić kaszel alergiczny.

Jeśli chcesz zyskać pewność, że Twoje dolegliwością są spowodowane alergią, udaj się do alergologa. W zależności od nasilenia i rodzaju objawów przeprowadzi on odpowiednie testy skórne i/lub z krwi. Następnie ustali leczenie.

W przypadku alergii najczęściej stosuje się leki przeciwhistaminowe, które łagodzą reakcje alergiczne i steroidowe spraye do nosa. Zmniejszają one stan zapalny w nosie. Jeśli jesteś zmęczony dolegliwościami, zastanów się także nad immunoterapią alergenową, czyli odczulaniem.

Jak zapobiec jesiennej alergii?

W jaki sposób możesz się bronić przed jesienną alergią?

  • Jeśli to możliwe – unikaj alergenów

Czasem nie da się uniknąć alergenów ze względu na miejsce pracy czy zamieszkania. Możesz jednak śledzić stężenie pyłków w swojej okolicy i w oparciu o wyniki dobierać miejsca popołudniowych spacerów.

  • Dbaj o porządek w swoim otoczeniu

Ze względu na to, że jesienią częściej bywasz w mieszkaniu, zadbaj o to, żeby regularnie je wietrzyć i czyścić z kurzu oraz sierści swoich pupili. Systematycznie pierz także swoją pościel. W aucie w miarę możliwości używaj klimatyzacji.

  • Nawilżaj powietrze w pomieszczeniach

Pamiętaj również o tym, żeby nawilżać powietrze w miejscach, w których często przebywasz (utrzymuj wilgotność na poziomie 35-50%). Suche powietrze może powodować wysuszenie śluzówki nosa, które daje takie objawy, jak swędzenie, drapanie czy napady kichania.

  • Chroń swoje drogi oddechowe

Kiedy musisz mieć dłuższy kontakt z alergenem, zakładaj maskę (np. przeciwpyłową z filtrami). Ograniczy ona dostęp alergenu do błony śluzowej Twoich dróg oddechowych.

Jeśli jesteś alergikiem, możesz odczuwać nieprzyjemne dolegliwości również jesienią. Zapewne nie będą jednak one nasilone tak bardzo, jak wiosną czy latem. Wiesz dokładnie, na co jesteś uczulony? Dzięki temu możesz unikać alergenu i znacząco poprawić swój komfort życia.

Pozostałe teksty tematyczne online:

Back to Top