RehabilitacjaRehabilitacja kręgosłupa: wszystko co chciałbym wiedzieć rok temu

Rehabilitacja kręgosłupa: wszystko co chciałbym wiedzieć rok temu

by

Choroby kręgosłupa są typowe dla naszych czasów, a biorąc przy uwagę na ciągłe bieganiny, uprawianie wielu zleceń naraz i coraz mniej czasu na zadbanie o własne wigor, nasz kręgosłup cierpi. Zwiększa się też % osób otyłych, cóż wynika z jedzenia pośpiesznie, pomiędzy jednym zajęciem a drugim, czy mody na fast-foody. Efekt? Rehabilitacja kręgosłupa potrzebna nawet przed trzydziestką!

Czym kończą się zaniedbane choroby kręgosłupa?

Rezultatem będzie przeciążenie szczególnie w odcinku lędźwiowym oraz różnorodne, powiązane z tym choroby kręgosłupa. O tego rodzaju schorzeniach można z powodzeniem stwierdzić, iż należą do chorób cywilizacyjnych. W praktyce zawsze występujące będzie z pewnością schorzenie zwyrodnieniowa stawów i kręgosłupa, które wynika po prostu ze starzenia i zużywania się chrząstek stawowych, a też z zwykle wykonywanej pracy fizycznej.

Dotyczy to (oprócz kręgosłupa) wszystkich stawów, które sztywnieją, a najczęściej mogą w całości zakończyć działanie. Problem wzrasta zdecydowanie, jeśli dotyczy kręgosłupa. W takim wypadku leczenie sprowadza się do podawania leków przeciwzapalnych, leków modyfikujących strukturę chrząstki, a też adekwatnie dobrana rehabilitacja kręgosłupa.

Hiperoza usztywniająca kręgosłupa

Innym często występującym i niezmiernie niebezpiecznym schorzeniem dotykającym ów narząd będzie hiperoza usztywniająca kręgosłupa. Z reguły sprowadza się do różnego typu przekształceń w kręgach, w konsekwencji których sąsiadujące ze sobą kręgi zrastają się. Takie zmiany powodują sztywnienie i redukcję ruchliwości.

Przy hiperozie stosuje się kompleksową rehabilitację kręgosłupa, na którą składa się zarówno farmakologia jak i terapia kręgosłupa z zakresu fizykoterapii oraz kinezyterapii. Jak jakieś 90% chorób zwyrodnieniowych, hiperoza jest związana z wiekiem i wymaga uzupełniania określonych niedoborów organicznych, a zatem zmiany diety i trybu życia. Więcej na ten temat można poczytać na stronach dotyczących leczenia.

Choroba Marie-Strümplla-Bechterewa

Kolejnym schorzeniem wpływającym na kręgosłup jest zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa. Inaczej schorzenie określane jest nazwiskiem Bechterewa lub jako choroba Marie-Strümplla-Bechterewa.

Rozpoznanie tej choroby będzie powiązane z występowaniem dodatkowych objawów, które na pozór nie są powiązane z samym narządem ruchu, takich jak palenie się płuc bądź zapalenie tęczówki. Przyczyną tej poważnej choroby kręgosłupa są zmiany zachodzące w tkance łącznej w małych stawach międzykręgowych, prowadzące do zesztywnienia kręgosłupa. Choroba to pod kątem objawów może być mylona z kilkoma innymi, dlatego istotne będzie na początek wykluczenie wszystkich pozostałych możliwości.

Tu nie ma żartów – rehabilitacja i leczenie wymagają wiedzy specjalisty

W rehabilitacji tej choroby kręgosłupa – poza przywracaniem ruchomości stawów oraz łagodzeniem dolegliwości bólowych – niebywale ważne będzie leczenie kręgosłupa. Stosuje się w nim różnorodne umyślnie wyselekcjonowane szkolenia oraz balneoterapię, czyli rehabilitację wodą o różnej temperaturze.

U chłopców w wieku 10-14 lat może też pojawić się tzw choroba Scheuermanna, inaczej choroba polegająca na nadmiernym wygięciu piersiowego odcinka kręgosłupa, wynikającym z odkształcania się trzonów kręgów.

Jednak prawdopodobnie w największym stopniu znamienną chorobą naszych czasów jest osteoporoza. Choroba ta nie dotyczy bezpośrednio samego kręgosłupa, ale jako że niszczy wszelkie narządy, to trafia również i na ów kości. Osteoporoza dotyczy częściej kobiet, jej prawdopodobieństwo wzrasta z wiekiem, ale może pojawić się nawet u młodych osób.

Pozostałe teksty tematyczne online:

Back to Top