RehabilitacjaSkolioza prawostronna i lewostronna

Skolioza prawostronna i lewostronna

by

Skoliozy możemy podzielić biorąc pod uwagę różne czynniki – ze względu na liczbę łuków, korektywność skrzywienia, pochodzenie wady(nie znamy jednak pochodzenia większości skolioz), a także stopnia wykrzywienia kręgosłupa. Skrzywienia kręgosłupa dzielimy też na prawo- i lewostronne. Skolioza prawostronna oznacza, że łuk skierowany jest w prawą stronę, a lewostronna, że w lewo. Dla każdego pacjenta bardzo istotne jest, w którą stronę wykrzywione są kręgi. W zależności od kierunku skrzywienia kręgów skolioza objawia się w inny sposób.

Skolioza lewostronna – objawy

Jeżeli kręgosłup skierowany jest w lewo, to tam będzie znajdowała się wypukłość, a po przeciwnej stronie wgłębienie. Jednak należy pamiętać, że nieleczone jednołukowe skrzywienie może prowadzić do kolejnych skrzywień w innych odcinkach, wtórne skrzywienie skierowane są w stronę przeciwną niż pierwotne, gdyż organizm dąży do odpowiedniego rozkładu ciężaru na kręgosłupie. Skoliozy dzielimy również ze względu na liczbę łuków(wygięć) powstałych na tej kostnej osi. Jeżeli schorzenie sklasyfikowane jest jako jednołukowe, oznacza to, że na kręgosłupie powstało jedno wykrzywienie w lewą lub prawą stronę. Boczne skrzywienie może być też dwu- lub wielołukowe, kiedy na kręgosłupie powstało więcej wykrzywień. Więcej na ten temat można poczytać w specjalistycznych serwisach.

Leczenie skoliozy

Każde leczenie i ćwiczenia gimnastyczne musi uwzględniać liczbę łuków i kierunek ich wykrzywienia, inaczej nieprawidłowo dobrana gimnastyka korekcyjna może sprzyjać pogłębieniu wady. Dlatego często konieczne jest ułożenie indywidualnego planu ćwiczeń dla każdego chorego. Jest to niezwykle istotne, aby po stwierdzeniu problemów z kręgosłupem niezwłocznie skontaktować się lekarzem. Dzięki temu możemy mieć pewność, że poprawnie wykonujemy ćwiczenia i nie szkodzimy samym sobie. Rodzaj skoliozy można określić dzięki wykonaniu zdjęcia rentgenowskiego, dzięki któremu możliwy jest również stopień nachylenia danego łuku. Dzięki takim zdjęciom można też zauważyć postęp choroby, co dla każdego pacjenta jest bardzo istotne.

Back to Top