RehabilitacjaRehabilitacja kręgosłupa – kiedy warto zacząć leczenie?

Rehabilitacja kręgosłupa – kiedy warto zacząć leczenie?

by

Rehabilitacja kręgosłupa może być konieczna nie tylko wtedy, kiedy pojawiają się już bóle kręgosłupa. Ćwiczenia czy masaże na kręgosłup są często stosowane dużo, dużo szybciej. Wszystko dlatego, że kręgosłup w przeciwieństwie do pozostałych części ciała nie zawsze daje znać o chorobach, a bóle kręgosłupa pojawiają się dopiero na dalekim etapie schorzenia.

Kiedy potrzebna rehabilitacja kręgosłupa?

O konieczności rehabilitacji kręgosłupa decyduje zawsze lekarz. Jednocześnie nie wszystkie bóle pleców oznaczają chorobę wymagającą wsparcia rehabilitanta. Jeśli ból nie ustępuje poniżej wpływem leczenia farmakologicznego (leki o działaniu przeciwzapalnym oraz rozkurczającym mięśnie), wtedy leczenie kręgosłupa będzie wymagane, zwłaszcza kiedy chodzi o zwyrodnienia kręgosłupa. Terapię da się załatwić w ośrodkach sanatoryjnych lub w przychodniach rehabilitacyjnych.

Przy schorzeniach kręgosłupa zalecana będzie kinezyterapia czyli terapia ruchem. Chory pod opieką rehabilitanta wykonuje zestawy ćwiczeń, co wzmacnia mięśnie, usprawnia stawy, poprawia mankamenty wrodzone i nabyte wady kręgosłupa.

A może fizykoterapia na bolący kręgosłup?

Inny sposób rehabilitacji to fizykoterapia. Jest to influencja na organizm różnymi czynnikami: ciepłem, chłodem, promieniowaniem, prądem elektrycznym, mikrofalami, czynnikami magnetycznymi czy drganiami mechaniczne. Jednym z zabiegów jest TENS (Przezskórna Elektrostymulacja Nerwowo-Mięśniowa). To nieinwazyjna taktyka stosowana w stanach przewlekłych bólów kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. Postępowanie tego sposobu polega na zastosowaniu prądu o niskim i średnim napięciu przepuszczanym przez elektrody umieszczane w miejscu występowania bólu. Celem TENS jest pobudzanie mięśni oraz nerwów, usprawnienie ich ukrwienia i sprężystości. Przy okazji mięśnie się wzmacniają, skuteczniej podtrzymują kręgosłup, w efekcie bóle się zmniejszają lub ustępują całkowicie. O klasycznych metodach można zawsze poczytać na wielu stronach medycznych, my jednak przejdziemy do mniej znanych metod rehabilitacyjnych.

Jonofereza, krioterapia i magnetoterapia – nowe metody rehabilitacji kręgosłupa

Odmianą elektroterapii będzie jonoforeza, przy pomocy której leki przeciwzapalne oraz przeciwbólowe wprowadzane będą do tkanek siłami pola elektrycznego. Skuteczna przy zwyrodnieniach jest magnetoterapia – strategia leczenia pulsującym polem magnetycznym o niskiej częstotliwości. Magnetoterapia umożliwia głębokie wpływ na organizm, a będzie zalecana szczególnie przy stanach zapalnych. Przy chorobach kręgosłupa stosowana będzie też krioterapia, czyli kuracja zimnem. Organizm będzie poddawany przez 1-3 minuty oziębieniu w oparach ciekłego azotu (-160°C), co powoduje przekrwienie tkanek i niweluje skurcze. Wykonywane potem treningi fizyczne są bardziej efektywne. Pozwala to na skrót rehabilitacji.

Masaż leczniczy kręgosłupa

Do fizykoterapii zalicza się również masaż leczniczy kręgosłupa. Wiele dolegliwości kręgosłupa może być usunięte przez odpowiednio przeprowadzony masaż, ale o konieczności jego przeprowadzenia w każdej sytuacji decyduje lekarz. Stosowany jest masaż klasyczny pleców, który koryguje rotację krwi, masaż wodny – zmniejszający niedostatek elastyczności i napięcie mięśni, poprawiający ukrwienie tkanek, i masaż przyrządowy za pośrednictwem przyrządów wibracyjnych. Nowością w rehabilitacji kręgosłupa są takie sposoby jak Kinesio Taping i metoda McKenzie. Jedna z pierwszych polega na naklejaniu nieopodal mięśni specjalnych plastrów, używanych w bólach kręgosłupa szyjnego, w dyskopatii, skoliozie i kontuzjach. Metoda McKenzie jest zalecana przy dyskopatii lędźwiowej. Rehabilitacja w olbrzymim stopniu decyduje o odzyskaniu sprawności kręgosłupa.

Przy tak dużym wyborze sposobów rehabilitacji zawsze należy jednak zapytać lekarza o to jaki sposób rehabilitacji kręgosłupa jest dla nas najlepszy.

Back to Top