AlergieAlergiczne testy skórne – sprawdź, kiedy warto je wykonać!

Alergiczne testy skórne – sprawdź, kiedy warto je wykonać!

by

Alergiczne testy skórne stanowią podstawę w diagnozowaniu alergii. Są łatwe, bezpieczne i szybkie – to jednorazowa inwestycja w zdrowie, która pozwala rozpoznać drażniące substancje i uczulające organizm alergeny. Kiedy warto wykonać takie testy? Czy testy z krwi są lepsze niż testy skórne?

Czym są alergiczne testy skórne?

Ich zadaniem jest potwierdzenie wstępnej diagnozy lekarza i określenie stopnia nasilenia alergii. Dzięki nim specjalista dobierze Ci odpowiednią kurację i dawkowanie lekarstw. Najlepiej sprawdzają się w przypadku wykrywania alergenów wziewnych. Jeśli po jakimś czasie zauważysz, że uczula Cię coś nowego, powinieneś powtórzyć testy. Profilaktycznie natomiast wykonuje się je ponownie po ok. 2-4 latach.

Rodzaje testów skórnych

Wśród testów skórnych na alergię wyróżnia się testy naskórkowe, punktowe i śródskórne.

  • Testy naskórkowe (płatkowe) – stosowane w przypadku alergii kontaktowych i krzyżowych. Lekarz przyklei Ci na plecach gaziki nasączone alergenami. Lekarz usuwa je po 48 godzinach, wtedy też odczytuje wyniki po raz pierwszy. Drugi odczyt odbywa się po kolejnych 24 godzinach.
  • Testy punktowe – bardzo proste i wykonywane najczęściej, ale niestety mało wiarygodne. Najczęściej stosowane w przypadku podejrzenia natychmiastowej reakcji na substancje uczulające. Na skórze przedramienia za pomocą igły rozprowadza się roztwory alergenów. Wyniki odczytuje się już po 20 minutach.
  • Testy śródskórne – są trudniejsze, ale jednocześnie bardziej czułe. Lekarz wprowadza alergen tuż pod skórę. Reakcja następuje w czasie od 15 minut do 24 godzin.

Wskazania i przeciwwskazania do badania

Testy skórne wykonuje się u dzieci, które skończyły co najmniej 4 lata. Przeprowadzane są również u młodszych, ale wymagają z ich strony pełnej współpracy. W innym przypadku wykonanie testów będzie niemożliwe lub wyniki nie będą miarodajne.

Nie przeprowadzaj takich testów, jeśli zachodzi u Ciebie alergia na roztocza, pyłki, sierść i pokarmy. Przeciwwskazaniem jest też ciąża, infekcja, zmieniona chorobowo skóra w miejscu przeprowadzania testów alergicznych oraz zażywanie leków przeciwalergicznych (trzeba je odstawić na 7 dni przed badaniem).

Testy alergiczne skórne – badanie i diagnoza

Alergiczne testy skórne wykonuj, kiedy nie masz objawów alergii. Odstaw nie tylko leki przeciwalergiczne, ale uważaj również na przeciwbólowe. Na 2 tygodnie przed badaniem nie opalaj się, a na tydzień przed nie nakładaj maści sterydowych na miejsca testów.

Reakcje uczuleniowe oceniane są w pięciopunktowej skali, gdzie „0” i „+” oznacza brak lub niewielką reakcję, natomiast za pomocą oznakowania „++++” opisuje się wyraźny obrzęk i pęcherzyki.

Co wybrać: testy alergiczne z krwi czy skórne?

W przypadku testów skórnych musisz zetknąć się substancją uczulającą, żeby sprawdzić, czy jesteś na nią uczulony. Testy alergiczne z krwi są pod tym względem bezpieczniejsze, ponieważ nie będziesz miał kontaktu z alergenem. Pielęgniarka pobierze od Ciebie krew, która następnie będzie zbadana pod kątem obecności specyficznych przeciwciał klasy IgE – głównego winowajcy objawów alergii.

Przy testach z krwi nie musisz odstawiać leków, nie ma też przeciwwskazań ze względu na wiek. Jednak są droższe, na wyniki czeka się 1-3 tygodnie i trudniej znaleźć laboratorium, które je wykona. Testy skórne z kolei dają prawie natychmiastowy rezultat i są dużo tańsze. Podsumowując: przy wyborze skonsultuj się z lekarzem, który indywidualnie dobierze odpowiedni rodzaj testu.

Back to Top