AlergieAlergia na pyłki traw okiem dietetyka

Alergia na pyłki traw okiem dietetyka

by

Po latach kichania jak oszalała odkryłam powód. Po diagnostyce w poradni alergologicznej okazało się, że to alergia na pyłki traw. Niestety, końcówka maja, czerwiec, do połowy lipca to czas, kiedy trawy pylą w największym stopniu, więc dla wszystkich z alergią tego typu to trudy czas. Dziś kilka wskazówek jak przetrwać, także z punktu widzenia żywieniowego i w tym momencie warto opowiedzieć o alergiach krzyżowych.

Kiedy jest największe pylenie traw?

Największe pylenie traw można zauważyć w słoneczne i wietrzne dni w godzinach 5-8 rano oraz 17-19 wieczorem, a także po krótkotrwałych opadach deszczu. Mniejsze dolegliwości zazwyczaj występują w pochmurne dni, a także w nocy. Osobom z alergią na pyłki traw w okresie szczytowego pylenia nie zaleca się spacerów po łąkach i polach, kontaktu z sianem, jadania warzyw i owoców, które reagują krzyżowo z pyłkami traw oraz miodu. Pyłek traw bardziej dotkliwy jest w miastach niż na wsi. Pyłki traw są przenoszone na ubraniach, butach, włosach czy na sierści domowych pupili.

Jakie są objawy alergii na pyłki traw?

Najczęstsze objawy alergii na pyłki traw to łzawienie, pieczenie i zaczerwienienie spojówek, świąd nosa i kichanie, wodnista wydzielina z nosa i upośledzenie jego drożności, duszność, napadowy kaszel, świszczący oddech.

Alergia krzyżowa to nadwrażliwość organizmu na jednoczesne działanie co najmniej dwóch alergenów z grupy: pokarmowych, wziewnych lub kontaktowych o zbliżonej budowie białkowej. Może ona dotyczyć alergenów spokrewnionych lub niespokrewnionych ze sobą.

 

U części osób uczulonych na pyłki traw możliwe, że wystąpią objawy alergii pokarmowej zwykle związane ze spożyciem niepoddanych obróbce termicznej warzyw czy owoców, np. mogą być to:

Warzywa: marchew, pietruszka, bakłażan, cebula, czosnek, por, szczypiorek, pomidor (zwłaszcza surowy), buraki, ogórki, papryka, koper włoski, awokado, dynia i pestki dyni, ziemniak (?), seler, suche nasiona roślin strączkowych (soja, groch).

Owoce: melon, arbuz, kiwi, jabłka, gruszki, pomarańcze, brzoskwinie, truskawki, maliny, morele, kasztany, nektarynki, śliwki, wiśnie, banan, mango, daktyle, figi, winogrona.

Inne: orzechy (ziemne, laskowe, pistacje), ryż, słonecznik, rzepak, sezam, miód, olej słonecznikowy, kiełki i mąki pszenicy, jęczmienia, owsa, żyta, kukurydza.

Przyprawy: koper, rumianek, anyż, kolendra, kminek, oregano, imbir, tymianek.

Co w takim razie jeść przy alergii na pyłki traw?

Alergicy (wszelkiego typu alergie) powinni dobierać składniki indywidualnie. ponieważ alergie krzyżowe nie zawsze dają tak samo silne reakcje u każdego. Ważny jest także ogólny stanu zdrowia, środowiska w którym żyjemy, ekspozycji na alergeny, łączenia różnych pokarmów czy ilość spożytego produktu.

Poniżej moja subiektywna lista, na których głównie opieram (od czasu otrzymania diagnozy) swoje posiłki w szczycie pylenia traw i chwastów:

Warzywa: sałata – masłowa, rzymska, roszponka, kapusta – biała, czerwona, pekińska, brokuły, kalarepa, ziemniaki gotowane, bataty, cukinia i kabaczek, ogórek, jarmuż, szpinak, pieczarki, fasolka szparagowa.

Owoce: borówki, jagody, owoc granatu, rabarbar, morwa, porzeczki, agrest, dzika róża.

Zboża i nasiona: kasza jaglana, kasza gryczana, płatki jaglane, płatki gryczane, mąka z tapioki, jagły, tapioka, chia, siemię lniane, nasiona konopi, czarnuszka, inulina,

Tłuszcze: olej z pestek winogron, olej lniany, oliwa z oliwek, olej z czarnuszki,

Nabiał: mleko i przetwory mleczne, napoje roślinne: np. jaglane (poza sojowymi, owsianymi).

Przyprawy: mięta, kurkuma, sól, wanilia syrop klonowy, cukier, syrop z morwy,

Ryby i mięso: np. łosoś, dorsz, drób (uwaga przy wieprzowinie).

Napoje: zielona herbata, kawa z cykorii, woda mineralna, herbata z hibiskusa, z dzikiej róży, mięty.

Back to Top