AlergieDiagnozowanie hemoroidów

Diagnozowanie hemoroidów

by

Pierwsze rozpoznanie w chorobie hemoroidowej przeprowadza sam pacjent. Jest to schorzenie na tyle uciążliwe, że nie sposób go zauważyć. Jego istotą są właśnie najłatwiejsze do zauważenia objawy. Nie ma możliwości by choroba rozwinęła się późnego stadium bez wiedzy pacjenta.

Sam początek choroby przebiega bezboleśnie. Nawet w trakcie wypróżniania nie występują dolegliwości bólowe. Na tym etapie zaczynają się już jednak tworzyć pękające w odbytnicy guzki. Dlatego ważne jest by zwracać uwagę na stan bielizny. Zazwyczaj pierwszym sygnałem alarmowych jest pojawianie się na niej malutkich śladów krwi. Podobnie w czasie wypróżniania można spodziewać się, że na papierze toaletowym będą się dały odnaleźć czerwone ślady. Ten objaw daje już niemal pewność, że mamy do czynienia z chorobą hemoroidową. Jeżeli nie występują stany bólowe można na tym etapie nie zgłaszać się nawet jeszcze do lekarza i próbować terapii we własnym zakresie polegającej na zwiększeniu ilości błonnika w diecie oraz stosowaniu miejscowo na obrzęknięte ujście układu pokarmowego leków przeciwzapalnych i redukujących opuchliznę. Dostępne są one bez recepty w każdej aptece.

Wizyta u lekarza w przypadku wykrycia hemoroidów

Do lekarza zgłosić należy się już bez zbędnej zwłoki jeśli zaczną pojawiać się dolegliwości bólowe lub jeśli krwawienie zacznie być wyraźnie zauważalne. Zazwyczaj można spodziewać się, że oba te objawy pojawią się równocześnie. Zaniechanie konsultacji z lekarzem na tym etapie może prowadzić do rozwoju choroby, obfitszych krwawień i do pojawiania się krwawych guzków na zewnątrz ciała. Jest to sytuacja bardzo niepożądana, która oprócz silnych dolegliwości bólowych i obfitych krwawień może doprowadzić do powstania zakażeń i ostrych stanów zapalnych.

Potwierdzenie diagnozy

Lekarz dla potwierdzenia diagnozy postawionej na podstawie wywiadu z pacjentem zleci badanie kolonoskopijne. W znakomitej większości przypadków jest ono całkowicie bezbolesne i dodatkowo pozwala na pobranie wycinków tkanek do dalszej analizy. Kontrola guzków pozwala wykluczyć wszelkiego rodzaju zmiany nowotworowe.

Badanie polega na wprowadzeniu przez odbytnicę do układu pokarmowego endoskopu czyli wziernika w postaci giętkiej rurki, na której można zamontować dowolną aparaturę. Kolonoskopia przeprowadzana jest po podaniu łagodnych leków przeciwbólowych i rozluźniających. Badanie całego jelita grubego trwa około 20 minut.

Back to Top