PoradyBól gardła – jak sobie z nim radzić?

Ból gardła – jak sobie z nim radzić?

by

Wszyscy kochamy lato wtedy, gdy jesteśmy na urlopie, ale upalne dni, które trzeba spędzić w pracy nie są już tak mile widziane. Jednakże niezależnie od tego, gdzie spędzasz letnie miesiące musisz pamiętać, że klimatyzacja, która przynosi nieco ochłody w skwarne dni, może być zabójcza dla Twojego gardła.

Jak się okazuje lato to czas, kiedy pojawia się prawdziwa epidemia chorób gardła. Najczęstsze objawy to kilkudniowy ból połączony z niewielką chrypką. Jednak zdarzają się również ostre anginy. Jeśli zdarzy Ci się obudzić rano z bolącym gardłem to nie czekaj, aż się rozwinie poważna choroba, tylko skorzystaj ze znanych sposobów na tę dolegliwość.

Płukanki

Najprostszą metodą walki z bólem gardła jest przepłukanie go płukanką przygotowaną w domu. Wystarczy do szklanki ciepłej wody wsypać łyżeczkę soli i wymieszać. Następnie płukać gardło tą mieszaniną przynajmniej cztery razy w ciągu dnia. Podobne działanie ma napar z szałwii. Szałwię można kupić w aptece albo w sklepie zielarskim. Wystarczy zaparzyć ją a następnie tak powstałym naparem płukać gardło kilka razy dziennie. Antyseptyczne działanie szałwii pomoże organizmowi zwalczyć infekcję gardła.

Syropy

Doskonałym lekarstwem na ból gardła są również syropy. Można wybrać się po nie do apteki, albo spróbować samodzielnie przygotować lekarstwo w domu. Jednym z najbardziej popularnych domowych syropów jest ten wykonany z cebuli i cukru. Dzięki zawartym w cebuli substancjom działa on jak naturalny antybiotyk, a tym samym doskonale sobie radzi z pierwszymi objawami zapalenia gardła.

Leki prosto z apteki

Leki domowej roboty są oczywiście skuteczne, jednak czasami konieczne jest natychmiastowe działanie. Problemem może być wybranie się do pracy po zażyciu dawki syropu z cebuli. Dlatego warto mieć w domu również pastylki do ssania na ból gardła lub specjalne spraye, które znieczulają i leczą gardło.

Kiedy do lekarza

Jeśli poza bólem gardła występują inne objawy takie jak wysoka gorączka, ból brzucha czy wymioty, może to świadczyć o anginie. W takim wypadku zamiast leczyć się na własną rękę należy wybrać się do lekarza. Warto pamiętać, że niewyleczona angina może prowadzić do wielu powikłań.

Pozostałe teksty tematyczne online:

Back to Top