RehabilitacjaPo ostrym okresie koksartrozy

Po ostrym okresie koksartrozy

by

Kiedy ostry okres choroby ustąpi, na pacjenta trzeba zwracać szczególna uwagę. Powinien on przestrzegać pewnych reguł, które dotyczą jego zachowania. Przede wszystkim należy unikać obciążeń stawu biodrowego i zwracać uwagę na obciążenia generowane przez wykonywane codziennie czynności. Czas po tym okresie powinien być starannie zaplanowany, gdyż chory powinien unikać długich, męczących marszów, na przykład rajdów terenowych, ale także wyczerpujących spacerów po mieście.

Jak zmniejszyć bóle kręgosłupa wywołane koksartrozą?

Trasa, którą idzie chory powinna być raczej równa, gdyż zmniejsza do obciążenia stawu biodrowego. Chory na koksartrozę nie może wykonywać też żadnych skoków, a także ćwiczeń gimnastycznych obciążających chory staw. Co może wydać się nieco dziwaczne, oprócz unikania wysiłków należy również nie poddawać stawu zbytnim obciążeniom stojąc w jednym miejscu długo. To również jest niekorzystne dla naszego biodra. Oczywiście zabronione jest dźwiganie czegokolwiek. Jednak unikanie tych czynności jest dopiero połową sukcesu chorego, który musi też wykonywać wiele innych zaleceń.

Ćwiczenia na kręgosłup mogą pomóc!

Po tym okresie ostrej choroby, oprócz unikania pewnych przeciążeń, należy też wspierać nieco chory staw. Dlatego dobrym wyjściem może być poruszanie się z pomocą pewnych urządzeń, takich jak laska czy kula. Zmniejszają one obciążenia stawu biodrowego, co jest bardzo korzystne dla chorego. Pacjent powinien też wykonywać ćwiczenia gimnastyczne, jednak tylko te odpowiednie, w tym wypadku izometryczne.

Jakie jeszcze ćwiczenia na ból kręgosłupa stosować?

Takie ćwiczenia opierają się na tym, że mięsień napina się, ale nie kurczy. Dobre są też ćwiczenia mające na celu poprawę pewnych zaburzeń chodzenia, które mogą nasilić się po tym okresie. Ważne SA również ćwiczenia ogólnorozwojowe, gdyż chory dużo czasu spędził w łóżku, co zmniejszyło jego kondycję. Jednak podczas tej gimnastyki należy mieć na uwadze, że trzeba unikać zgięcia stawu powyżej dziewięćdziesięciu stopni(nie tworzymy noga kąta rozwartego).

Pożegnaj bóle kręgosłupa!

Wszystkie te czynności, ćwiczenia i starania w sumie mają na celu poprawienie stanu chorego po ostrym ataku choroby. Muszą być one jednak skoordynowane, gdyż ćwiczenia tracą sens, gdy poddajemy stawy dużym obciążeniom, na przykład dźwigając ciężkie pudła. Choremu potrzebny jest zdrowy rozsądek i cierpliwość, aby osiągnąć wymagane rezultaty.

Back to Top