PrawoDobroczynny dotyk

Dobroczynny dotyk

by

To jeden z najprzyjemniejszych zabiegów fizjoterapeutycznych i jednocześnie stosowana od niepamiętnych czasów metoda lecznicza. Masaż znały już starożytne cywilizacje wszystkich kontynentów. Stanowił uzupełnienie obrzędów religijnych, a na Dalekim Wschodzie uchodził za remedium na większość problemów zdrowotnych. Formę masażu miało także natłuszczanie oliwą ciał greckich sportowców przed zawodami. Zapis w kronikach historycznych Rzymu opowiada o tym, że Juliusz Cezar leczył za pomocą masażu dolegliwości związane z atakami rwy kulszowej.
Dziś ten zabieg przeżywa prawdziwy renesans,a zalecany jest szczególnie ludziom, którzy przestali uprawiać sport i prowadzą stacjonarny tryb życia. Jak dowodzi praktyka, poprawia on kondycję osób w każdym wieku.

Na wszystko

Masaż nie jest zbyt skomplikowany – w podstawowej, klasycznej postaci to nic innego, jak wykonywanie rękami określonych ruchów rozcierających, ugniatających i oklepujących ciało. Wykonuje się go w celach leczniczych i relaksacyjnych, a także po to, by wyszczuplić ciało i przygotować do wysiłku mięśnie. Metod wykonywania zabiegu jest bardzo dużo, a każda z nich powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb. Co ważne, przy odrobinie wprawy i odpowiedniej wiedzy masować można się samemu (tytuły książek o masażu, które warto przeczytać, podajemy w ramce).
Masaże lecznicze stosuje się przy schorzeniach neurologicznych, wewnętrznych i w ortopedii.

Skóra

Masaż pobudza krążenie i czynność wydalniczą gruczołów skóry, dzięki czemu jest ona lepiej odżywiona i zdrowiej wygląda. Usuwa też martwe komórki naskórka, likwiduje lub zmniejsza zrosty, zgrubienia, a nawet blizny. Ponadto rozbija tkankę tłuszczową, przeciwdziała wielu chorobom i uszkodzeniom skóry, zapobiega powstawaniu odleżyn.

Mięśnie

Dzięki pobudzeniu krwiobiegu masaż powoduje szybsze dostarczanie substancji odżywczych i tlenu do mięśni, a więc ich szybszy rozwój. Napięcie, które wywołuje w mięśniach, skutecznie przeciwdziała ich zanikowi, poprawia elastyczność i przyspiesza regenerację. Masaże zwiększają zdolność mięśni do wysiłku, łagodzą ból i przynoszą ulgę.

Układ krążenia

Stymulacja układu krwionośnego do wzmożonej pracy sprawia, że polepsza się przepływ krwi i limfy, a więc następuje szybszy transport substancji odżywczych i odprowadzanie szkodliwych produktów przemiany materii z tkanek.
Pobudzając naczynia włosowate, masaż również działa przeciwzakrzepowo.

Układ kostny

Masaż może zwiększyć ruchomość stawów i przyspieszyć ich regenerację po wysiłku. Wzmacnia stawy i więzadła, przeciwdziała kontuzjom, nie tylko sportowym, ale i tym, które czyhają na nas w życiu codziennym: zwichnięciom, skręceniom, naciągnięciom. Jest również wspaniałym sposobem na poprawienie odżywienia i dotlenienia układu kostnego.

Układ nerwowy

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać o doskonale kojącym i relaksującym wpływie masażu na psychikę. Zabieg ten poprawia także czucie powierzchniowe i głębokie oraz ułatwia przewodzenie bodźców nerwowych. Jest dobrym sposobem na nerwice i stresy. Pomaga przy zmęczeniu oraz huśtawce emocjonalnej. Świetnie wpływa na jakość snu.

Zrób to sam

Najlepiej jest oddać się – dosłownie – w ręce specjalistów, ale masaż klasyczny czy relaksacyjny można zrobić sobie choćby podczas kąpieli. Automasaż stosowany regularnie polepsza samopoczucie i łagodzi zwyrodnienia układu kostnego, ma też działanie relaksacyjne. Pamiętajmy, by wszystkie ruchy wykonywać powoli, łagodnie i rytmicznie, najlepiej przy spokojnej, kojącej zmysły muzyce.

Back to Top