AlergieKalendarz pylenia – co pyli w sierpniu?

Kalendarz pylenia – co pyli w sierpniu?

by

Co pyli w sierpniu? Zgodnie z danymi podanymi przez Ośrodek Badania Alergenów Środowiskowych w sierpniu Polakom najbardziej dokuczają zarodniki grzybów mikroskopowych, pokrzywa i bylica. Co warto wiedzieć o pyleniu roślin w tym miesiącu? Jakie objawy świadczą o alergii na jeden z sierpniowych alergenów?

Męczy Cię alergia? Sierpień nie będzie dla Ciebie łaskawy

Sierpień to miesiąc, kiedy słońce jeszcze dość mocno grzeje a temperatury utrzymują się na stosunkowo wysokim poziomie. Z drugiej strony – częściej występują deszcze lub przelotne burze. Taka pogoda sprzyja rozwojowi grzybów, które właśnie w sierpniu szczególnie dają się we znaki alergikom. Co pyli w sierpniu i jakich roślin najlepiej unikać, jeżeli masz skłonność do uczuleń na pyłki?

1. Grzyby mikroskopowe  

Podobnie jak to miało miejsce w lipcu, również w sierpniu w powietrzu utrzymuje się wysokie stężenie zarodników grzybowych, przy którym może rozwinąć się alergia. Sierpień, szczególnie ciepły i wilgotny, sprzyja rozwojowi tego alergenu, a okres pylenia zarodników grzybowych kończy się na dobre dopiero wraz z początkiem listopada (choć od września zacznie spadać intensywność ich oddziaływania).

2. Bylica pospolita

Na sierpień przypada apogeum pylenia bylicy pospolitej. Alergie w sierpniu wywołane jej pyłkami możesz odczuwać szczególnie mocno. W przypadku bylicy objawami alergii jest najczęściej katar sienny, ale czasami mogą pojawić się także inne kłopoty z układem oddechowym.

Bylica jest dość popularnym chwastem, dlatego trudno będzie Ci znaleźć rejony, w których jej oddziaływanie byłoby mniejsze. Warto jednak śledzić prognozę pogody i na dłuższe wycieczki wybierać się tuż po intensywnych opadach, kiedy mniej odczuwalne jest samo pylenie. Sierpień – choć to miesiąc wakacyjny często obfituje w deszcze, więc objawy alergii mogą być nieco mniej dokuczliwe.

3. Pokrzywa

Co pyli w sierpniu poza bylicą? Oczywiście pokrzywa, która może wywoływać alergie aż do października. Jej działanie jest najbardziej intensywne właśnie w lipcu i sierpniu, ale na szczęście rzadko wywołuje uczulenia. Jeżeli zauważyłeś u siebie alergię na to zioło, możesz spróbować pić regularnie napar z pokrzywy (oczywiście zaczynając od małych ilości). Wzmacnia on organizm a do tego uodparnia na działanie pyłków.

4. Trawy

Wiosenne i letnie alergie oraz katar sienny zazwyczaj kojarzy się z pyleniem traw. Są one jednym z najczęstszych alergenów, który niestety nie odpuszcza przez całe lato. Alergie w sierpniu wywołane trawami nie są już tak intensywne jak wiosną czy wczesnym latem, ale mogą Ci jeszcze dość mocno dokuczać – szczególnie w centralnej części Polski. Pyłki traw wywodują katar sienny i atopową astmę oskrzelową.

5. Ambrozja

Pod koniec lata zaczyna kwitnąć ambrozja, która również może wywoływać reakcje alergiczne spowodowanie przez pylenie. Sierpień, a konkretnie jego druga połowa, to właśnie „ich czas” na rozkwitanie. Pyłki ambrozji utrzymują się w powietrzu aż do października. Alergie w sierpniu nie są w przypadku ambrozji jeszcze tak intensywne i występują przeważnie w Polsce centralnej, a także na Pomorzu.

6. Szczaw i babka zwyczajna

W sierpniu pylą nadal szczaw zwyczajny i babka zwyczajna. Ich pylenie jest długie i trwa nawet do połowy września, ale alergie na te rośliny są bardzo rzadkie i – na całe szczęście –  nie są zbyt intensywne. W związku z tym, nawet jeśli jesteś wrażliwy na pylenie innych roślin, być może nie będziesz odczuwać żadnych objawów alergii.

Jak sobie radzić z objawami alergii w sierpniu i nie tylko?

Jak widzisz, praktycznie wszystko to, co uczula w sierpniu, działa na układ oddechowy. Szczególnie dokuczliwy bywa alergiczny nieżyt nosa, który można skutecznie zmniejszyć, stosując specjalny spray do nosa (np. Ectoalerg). Obecnie w wielu aptekach dostępne są już środki nie powodujące senności (np. Xylorin Alergia), co kiedyś było najczęstszą przyczyną unikania zażywania leków na alergię. Poza środkami uśmierzającymi katar sienny, warte polecenia są specyfiki do oczu. Osoby mające problemy  z alergicznym zapaleniem spojówek mogą stosować krople do oczu, redukujące zaczerwienienia i łzawienie oczu (np. krople do oczu Ektin).

Oczywiście najskuteczniejszym, choć prawie niemożliwym do zrealizowania, sposobem jest unikanie kontaktu z roślinami powodującymi reakcje alergiczne.

Back to Top