PrawoPrzerost prostaty – przyczyny

Przerost prostaty – przyczyny

by

U większości mężczyzn po 50. roku życia dochodzi do przerostu prostaty. W większości przypadków proces ten ma charakter bardzo łagodny i skala przerostu jest niewielka. Gruczoł krokowy rozrasta się w niekontrolowany sposób dając widoczne i uciążliwe objawy lecz jednak patogeneza tego procesu nie została w pełni ustalona.

Medycyna o prostacie

Medycyna na obecnym etapie rozwoju z dużą dozą pewności obarcza za problemy gruczołu krokowego zaburzenia równowagi hormonalnej w organizmie. Bezpośrednim powodem tego stanu rzeczy jest spadek w wieku późno-średnim i starszym produkcji w organizmach mężczyzn ściśle związanego z płcią hormonu – testosteronu. Ponadto zachodzi też proces przekształcania się testosteronu w dihydrotestosteron. Zjawisko to zachodzi w samym gruczole krokowym i staje się coraz dynamiczniejsze z wiekiem.

Z tym faktem można wiązać ciągły rozrost stercza. Mechanizm przerostu jest stosunkowo prosty – w sposób niekontrolowany rozmnażają się właściwe komórki gruczołu oraz jego podścielisko zbudowane tkanek łącznych.

Zaburzenia hormonalne a prostata

Na połączenie rozwoju choroby z zaburzeniami hormonalnymi dowodem może być też także fakt, iż osoby, u który w sposób farmakologiczny zablokowano produkcję testosteronu lub na skutek różnego rodzaju zdarzeń straciły wytwarzające testosteron jądra, nigdy nie cierpiały na problemy związane z rozrostem gruczołu krokowego.

W związku z brakiem jednoznacznego ustalenia przyczyn i dokładnego przebiegu procesów biochemicznych powodujących nadmierny wzrost stercza powstało wiele mitów dotyczących czynników mających to schorzenie wywoływać. Na podstawie wieloletnich badań klinicznych wykluczono jakikolwiek związek rozrostu prostaty z aktywnością seksualną.

Epidemiologia jest taka sama wśród osób posiadających bogate życie erotyczne jak i wśród osób objętych celibatem. Ważnym czynnikiem nie są też kłopoty z krążeniem a tym bardziej grupa krwi. Nadciśnienie nie wpływa na ryzyko zachorowania. Elementy wskazywane jako wrogowie publiczni zdrowia nr 1 czyli alkohol i papierosy. również zostały uznane za niepowiązane. Jedynym czynnikiem, który często jest wskazywany jako element ryzyka przy chorobach cywilizacyjnych, który zdaje się mieć wpływ na działanie prostaty to odpowiednia dieta. Udowodnione zostało, że przerosty gruczołu krokowego są łagodniejsze u osób z niższym poziomem cholesterolu.

Back to Top