AlergieCo pyli w maju? Sprawdź, jak nie dać się wiosennej alergii!

Co pyli w maju? Sprawdź, jak nie dać się wiosennej alergii!

by

Zaczyna się wiosna, kwitną kwiaty, ptaki śpiewają, Ty nie możesz cieszyć się przyrodą z powodu ciągle zatkanego nosa? Alergia w maju to reakcja na pierwsze pyłki. Co pyli w maju? Jakich objawów możesz się spodziewać i co robić, jeśli rozpoznasz u siebie uczulenie? Jak przetrwać ten trudny okres, łagodząc dolegliwości wiosennych alergii?

Pylenie w maju – po czym rozpoznasz, że to alergia na pyłki?

Uczulenie na pyłki może pojawić się w każdym okresie życia. To, że do tej pory nie odczuwałeś żadnych dolegliwości typowych dla alergii, nie oznacza, że nie możesz stać się alergikiem. Jeżeli nagle, nie mając objawów przeziębienia czy innej infekcji, kichasz, kaszlesz, masz zaczerwienione spojówki, Twoje oczy zaczynają łzawić lub odczuwasz duszności – może to świadczyć o alergii na pyłki. Początek wiosny to okres, kiedy alergeny roślinne dają o sobie znać.

Trawy – największe alergeny

Co pyli w maju? Przede wszystkim trawy. Uczulają one znacznie częściej niż jakiekolwiek inne rośliny. Mogą one powodować katar sienny i atopową astmę oskrzelową. Na pyłki traw możesz uczulić się nie tylko w maju. Czas ich pylenia trwa aż do połowy lipca. Oczywiście pomimo alergii trudno zrezygnować z pobytu na łonie natury. Dla alergików najlepszą porą dnia jest przedpołudnie i noc, kiedy powietrze nie jest tak gorące i suche, jak podczas reszty dnia oraz pochmurne i deszczowe dni, podczas których w powietrzu utrzymuje się dużo wilgoci.

Jakie drzewa pylą w maju?

Alergia w maju może być czasami związana z pyłkami drzew. Wtedy zaczynają pylić sosny i dęby, ale alergie na nie są dość rzadkie i mało uciążliwe. Dąb pyli krótko, tuż przed rozwojem liści, natomiast sosna, choć kwitnie od początku maja aż do połowy czerwca, rzadko wywołuje reakcje alergiczne. Czasami alergie na pyłki sosny bywają mylone z uczuleniami na inne kwitnące w tym samym czasie rośliny.

Pokrzywa – nie zawsze taka zdrowa

Wiesz już, jakie drzewa pylą w maju, a co z innymi roślinami? Pokrzywa, choć bardzo przydatna jako zioło wzmacniające organizm, jest jednocześnie jednym z najsilniejszych wiosennych alergenów. Alergia na nią trwa bardzo długo, bo aż do października, a jej apogeum przypada na okres od czerwca do sierpnia. Jej pylenie w maju nie jest jeszcze tak intensywne, ale jeśli jesteś uczulony na pokrzywę, możesz zacząć odczuwać objawy. Niektórzy zalecają alergikom picie naparu z tego zioła, co ma uodpornić organizm również na pyłki pokrzywy.

Szczaw i babka

Pylenie w maju rozpoczyna również szczaw. Alergia na jego pyłki może potrwać u Ciebie aż do połowy września, ale liczba osób uczulona na niego jest niewielka. Podobnie rzecz wygląda w przypadku babki lancetowatej. Stężenie jej pyłków w powietrzu jest niewielkie, tak więc, pomimo, że ona również rozpoczyna pylenie w maju, większość, nawet wrażliwych na pyłki osób, tego nie odczuwa.

Łagodzenie objawów alergii

Alergia w maju oraz innych wiosennych i letnich miesiącach bywa bardzo dokuczliwa, dlatego, jeśli utrudnia Ci ona normalne funkcjonowanie, sięgnij po środki łagodzące jej objawy. Dzięki temu odzyskasz komfort życia i radość obcowania z naturą. Dla większości alergików najbardziej uciążliwy bywa alergiczny katar. Możesz go uśmierzyć specjalnymi kroplami do nosa. Jeśli skarżysz się na alergiczne zapalenie spojówek, możesz  stosować krople do oczu z ektoiną – naturalną cząsteczką o działaniu ochronnym, która zmniejsza stany zapalne (np. krople do oczu Alectoin bądź Ektin).

Obecnie na rynku są już dostępne środki, które nie powodują senności – co jest częstą przyczyną unikania takich preparatów – i tworzą na błonach śluzowych barierę ochronną, która nie przepuszcza pyłków (np. spray Xylorin Alergia).

Jak widzisz, w aptekach jest sporo dostępnych i skutecznych środków, które pomogą przetrwać Ci ten trudny czas i ułatwią życie z alergią. Jeśli zależy Ci na pozbyciu się problemu na dłużej, możesz też wybrać się do alergologa na badanie i zabieg odczulania – pomocny przy uczuleniu na pyłki i jad owadów.

Back to Top