AlergieAlergia na jad osy, czyli jak reagować, kiedy użądli Cię owad?

Alergia na jad osy, czyli jak reagować, kiedy użądli Cię owad?

by

Użądlenie przez osę najczęściej wiąże się jedynie z bolesnym zaczerwienieniem na skórze. Inaczej dzieje się w przypadku uczulonego na jad osy – jego organizm zareaguje gwałtownie i nieoczekiwanie. Dowiedz się, co zrobić, gdy jesteś alergikiem i użądli Cię ten owad.

Alergia to reakcja immunologiczna, do której dochodzi po kontakcie alergika z bardzo niewielką ilością substancji uczulającej, czyli w tym przypadku jadu osy. Reakcja alergiczna nie pojawia się jednak już przy pierwszej styczności – nie możesz być uczulony na alergen, z którym nie miałeś wcześniej kontaktu. Alergia na jad osy najwcześniej pojawi się więc przy 2gim użądleniu.

Kto jest narażony na uczulenie?

Uczulenie na jad osy występuje najczęściej w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Najbardziej narażeni są ci, którzy dużo czasu spędzają w otoczeniu owadów – pszczelarze, ich rodziny i sąsiedzi. Osy są najbardziej aktywne od końca lipca do pierwszej dekady września. Użądlenia w zimie zdarzają się rzadko – najczęściej wtedy, kiedy np. przez przypadek obudzisz osy gnieżdżące się np. na strychu. Łącznie około 20% ludności jest uczulone na jad owadów błonkoskrzydłych, w tym os.

Objawy uczulenia na jad osy

Alergia może mieć bardzo różne objawy. Najczęściej w miejscu ukąszenia pojawia się obrzęk o średnicy większej niż 10 cm, który utrzymuje się ponad 24 godziny. Oprócz tego może wystąpić świąd, pokrzywka i ogólne złe samopoczucie. Klasyfikacja Müllera wyróżnia 4 stopnie reakcji na jad owadów:

  • stopień I – objawy ogólne o niewielkim nasileniu: pokrzywka, świąd, obrzęk, osłabienie;
  • stopień II – objawy jak w stopniu I, oprócz nich pojawia się ucisk w klatce piersiowej, duszności, przyspieszone bicie serca, zawroty głowy, bóle brzucha, nudności, wymioty;
  • stopień III – występują objawy, jak w stopniu II, a dodatkowo senność, chrypka, trudności z oddychaniem i połykaniem, biegunka, zaburzenia świadomości, lęk;
  • stopień IV – charakteryzuje się objawami, jak w stopniu III oraz spadkiem ciśnienia, splątaniem, sinicą, nietrzymaniem moczu, utratą przytomności, zapaścią, a nawet śmiercią.

Dana reakcja alergiczna nie musi obejmować wszystkich objawów – najczęściej pojawiają się 2 lub więcej.

Jak zareagować na użądlenie przez osę?

W przeciwieństwie do pszczół, osy nie pozostawiają żądła w skórze – nie musisz się więc zastanawiać, jak je usunąć. Miejsce ukąszenia zdezynfekuj, a następnie przyłóż lód i jak najszybciej przyjmij leki przeciwalergiczne. Jeśli reakcja alergiczna już kiedyś wystąpiła, miej je przy sobie lub w łatwo dostępnym miejscu. Obserwuj swój organizm: objawy II stopnia wymagają szybkiego kontaktu z lekarzem, a III mogą świadczyć o zagrożeniu życia.

Alergia na jad osy: przebieg leczenia

Niestety, nie da się profilaktycznie sprawdzić, czy masz alergię na jad osy. Musiałbyś robić badanie po każdym użądleniu, jednak pomimo dodatniego wyniku lekarz nie będzie mógł stwierdzić, czy jesteś uczulony. W przypadku ukąszenia, na badanie poczekaj co najmniej 4 tygodnie – dopiero wtedy wykonany test będzie wiarygodny.

Odczulanie na jad osy może być przeprowadzane u osób, które doświadczyły co najmniej umiarkowanej reakcji anafilaktycznej, czyli według klasyfikacji Müllera – I lub II stopnia. Reakcja musi być potwierdzona dodatnim wynikiem testu skórnego. Odczulanie ma bardzo wysoką skuteczność. Po zakończeniu leczenia badania kontrolne nie są wymagane, jednak w razie kolejnego użądlenia uważnie obserwuj swój organizm.

Back to Top