PoradyPraca dla niepełnosprawnych

Praca dla niepełnosprawnych

by

Jak w trudnych, niestabilnych gospodarczo czasach zyskać lojalnego, oddanego pracownika z wysokimi kwalifikacjami, a przy okazji uzyskać szereg korzyści od państwa? Zatrudnij osobę niepełnosprawną. Osoby te mają takie samo prawo do pracy i potrzebę realizacji w sferze aktywności zawodowej, jak osoby pełnosprawne, przy czym umożliwienie pracy zawodowej osobie niepełnosprawnej może w istotny sposób wpłynąć na poprawę jej jakości życia i samoocenę oraz zabezpieczyć ją przez marginalizacją społeczną.

Niepełnosprawni chcą pracować

Niepełnosprawność może powodować utrudnienia, ograniczenia, a nawet wykluczenie w życiu zawodowym. Tymczasem polskie prawo gwarantuje prawa osób niepełnosprawnych, zakazując ich dyskryminacji w miejscu pracy oraz nakładając na władze publiczne obowiązek pomocy osobom niepełnosprawnym w przysposobieniu ich do pracy. Podkreśla się, że praca dla niepełnosprawnych ma pozytywny wpływ na poprawę ich relacji społecznych oraz niezależności materialnej i osobistej, zaspokaja ich potrzebę kontaktu z innymi ludźmi oraz umożliwia rozwijanie umiejętności. Wciąż jednak wielu z tych osób trudno odnaleźć dla siebie korzystne oferty pracy, dla niepełnosprawnych nadal jeszcze istnieje wiele trudnych do przekroczenia barier i ograniczeń, które uniemożliwiają im samorealizację w sferze zawodowej.

Korzyści pracodawców

Wielu pracodawców nie ma świadomości, że z zatrudniania osób niepełnosprawnych płynie wiele korzyści, wśród których za najważniejsze można uznać uzyskanie cennych dla firmy pracowników oraz pomoc osobom, które powinny zasługiwać na szczególną uwagę. Zatrudnienie osoby niepełnosprawnej niesie ze sobą również korzyści o wymiarze materialnym, mianowicie dofinansowanie dla niepełnosprawnych pokrywanie ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Dopłaty te obejmują dofinansowanie wynagrodzeń, przystosowania, adaptacji i wyposażenia stanowisk pracy, dofinansowania asystentów oraz kosztów szkoleń niepełnosprawnych pracowników.

Prawa niepełnosprawnych w miejscu pracy

Warto również pamiętać o obowiązkach związanych z zatrudnieniem osoby niepełnosprawnej, dotyczących przede wszystkim czasu pracy i urlopu. Czas pracy osoby niepełnosprawnej nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo, nie może być ona również zatrudniona w nocy ani pracować w godzinach nadliczbowych. Ponadto przysługuje jej prawo do dodatkowej, 15-minutowej przerwy w pracy. Praca z orzeczeniem o niepełnosprawności wiąże się z ustępstwami, na które musi pójść pracodawca, jednak są one warte efektu w postaci wykwalifikowanego, lojalnego pracownika, bezcennego dla każdej organizacji.

Back to Top