AlergieCo tak swędzi? Alergia skórna i jej objawy

Co tak swędzi? Alergia skórna i jej objawy

by

Swędzenie? Pokrzywka? Na twojej skórze pojawiają się niepokojące plamy? To może być zwykła alergia albo atopowe zapalenie skóry Dowiedz się, jakie są najczęstsze objawy alergii skórnych i związane z nimi dolegliwości.

 

Czym jest alergia skórna?

Alergie skórne to reakcje uczuleniowe, które są wynikiem bezpośredniego kontaktu organizmu z alergenem. Najczęściej występują w postaci atopowego zapalenia skóry, kontaktowego zapalenia skóry i pokrzywki. Nie wiesz, jak je rozróżnić i rozpoznać?

Alergia skórna – objawy różnych jej typów

Objawy alergii skórnych są różne i zależą od jej typu. Warto przyjrzeć się im uważniej.

Atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to przewlekła i najbardziej dokuczliwa odmiana alergii skórnej. Jej oznaki najczęściej pojawiają się około 1. roku życia. Z tą chorobą bardzo trudno walczyć – czasami niespodziewanie ustępuje i tak samo nieoczekiwanie powraca. Objawom skórnym często towarzyszą inne schorzenia atopowe, np. alergiczne zapalenie spojówek, katar czy astma.

Czynniki, które wywołują AZS to najczęściej: uwarunkowania genetyczne, alergia pokarmowa, dodatki do żywności (barwniki, konserwanty, wzmacniacze smaku), stres i środowisko (np. pyłki roślin, roztocza kurzu, sierść zwierząt, dym papierosowy).

Główne objawy AZS to:

  • wysypka w postaci łuszczących się plam koloru czerwonego,
  • sucha skóra, rumień,
  • swędzenie, szczególnie po spoceniu się skóry,
  • łuszczenie się skóry,
  • powracające wirusowe zapalenia skóry,
  • nietolerancja na niektóre tkaniny – zwłaszcza wełniane,
  • nadpobudliwość, kłopoty ze snem.

Wyżej wymienione objawy nasilają się w sytuacjach stresowych. W przypadku pojawienia się tych dolegliwości niezwłocznie udaj się do lekarza, który postawi odpowiednią diagnozę.

Alergia kontaktowa

Inne schorzenie to alergia kontaktowa, która jest ostrym stanem zapalnym skóry. Różni się od pozostałych rodzajów alergii tym, że od kontaktu z alergenem do pojawienia się pierwszych objawów może minąć nawet kilka dni. Częstymi alergenami odpowiedzialnymi za powstanie wyprysku kontaktowego są nikiel, składniki perfum, chemikalia użyte do produkcji odzieży czy butów, a nawet leki stosowane na skórę.

Główne objawy alergii kontaktowej to:

  • wypryski grudkowo-pęcherzykowate,
  • rumień,
  • łuszczenie się skóry,
  • obrzęki, świąd i pieczenie skóry,
  • pęknięcia, szorstkość i grubość skóry,
  • gorączka.

Pokrzywka alergiczna

Kolejnym typem alergii skórnej jest pokrzywka alergiczna, której oznakami są duże, blade bąble w czerwonej otoczce na skórze. Jeśli je masz, wyglądasz, jakbyś  wpadła w pokrzywy – stąd nazwa tej przypadłości. U około połowy chorych może pojawić się też obrzęk naczynioruchowy, którego oznaki to np. spuchnięte usta, powieki, ręce czy stopy.

Pokrzywka powoduje wprawdzie silny świąd lub pieczenie skóry, ale poza tym jest zupełnie bezbolesna. Najważniejsze jednak jest to, że dość szybko znika i nie pozostawia po sobie śladów.

Typowe objawy pokrzywki alergicznej to:

  • bąble o różnych kształtach i rozmiarach,
  • swędzenie skóry,
  • obrzęk skóry w kolorze porcelanowo-białym lub różowym,

U niemowląt dodatkowo mogą pojawić się  nudności, wymioty, biegunka, bóle brzucha, kolka, kaszel, chrypka i gorączka.

Alergia skórna – leczenie

Leczenie alergii skórnej zacznij od unikania alergenów. Mówiąc prościej, przestań używać produktów, które Cię uczulają. Poza tym rodzaj kuracji za każdym razem dobiera się do konkretnych objawów alergii skórnej. W przypadku pokrzywki i alergii kontaktowej pomoże szybkie zażycie dostępnych bez recepty leków histaminowych. W ciężkich przypadkach pokrzywki lekarz może zdecydować o podaniu silniejszych środków.

W leczeniu AZS, które jest powiązane z alergią pokarmową po konsultacji z lekarzem często stosuje się dietę eliminacyjną. Aby złagodzić dolegliwości skórne, takie jak pieczenie, przesuszenie i świąd, najlepiej sięgnij po hipoalergiczne i przebadane dermatologicznie preparaty. Jest ich naprawdę wiele. Możesz wypróbować np. trójaktywną emulsję dla skóry suchej i podrażnionej Emolium, kojącą i ochronną emulsję nawilżającą La Roche-Posay Lipikar Fluide czy balsam uzupełniający lipidy Eau Thermale Avène XeraCalm A.D.

Back to Top