ChorobyOpieka rodziców nad chorym dzieckiem

Opieka rodziców nad chorym dzieckiem

by

Opieka nad chorym dzieckiem często nastręcza rodzicom wielu problemów. Dziadkowie i wujkowie, którzy chcą pomóc w opiece nad chorym członkiem rodziny mogą łatwo wprowadzić w błąd, zwłaszcza młodych i niedoświadczonych rodziców. Jak więc prawidłowo opiekować się dzieckiem? Jakich błędów unikać? Odpowiedzi znajdziecie czytając poniższy artykuł.

Najpopularniejsze błędy

Rodzice często nie wiedzą jak prawidłowo sprawować opiekę nad chorym dzieckiem. W gruncie rzeczy nie różni się ona wiele od opieki nad dzieckiem zdrowym. Gdy maluch jest osłabiony potrzebuje dużo miłości, czułości. Opieka nad dzieckiem chorym wymaga od nas jednak większej delikatności i sumienności. Najczęściej rodzicom jej brakuje, a malcowi należy bardzo regularnie podawać leki i płyny. W opiece nad chorym członkiem rodziny nie możemy zapominać o odpowiednim nawadnianiu organizmu. Chory musi wypić co najmniej dwa litry wody. Częstym błędem w opiece nad dzieckiem jest także jego przegrzewanie – maluch powinien być ubrany w ubranko bawełniane, przewiewne i przykryty kocem lub cienką kołdrą.

Jak pielęgnować malucha?

Opieka nad chorym dzieckiem wymaga dbałości o higienę. Malucha należy kąpać częściej niż zwykle, wyjątkiem od tego jest wyłącznie ospa i bardzo wysoka gorączka. Lekko podniesiona temperatura i inne choroby nie zwalniają nas od dbałości o czystość w opiece nad chorym członkiem rodzinny. Jeśli opiekujemy się dzieckiem korzystającym jeszcze z pampersów, koniecznie często zmieniajmy mu pieluchy. Skóra jest bowiem wtedy bardziej podatna na odparzenia. W okresie choroby dobrze jest nie zmuszać dziecka do jedzenia, warto podawać mu lekkie posiłki, dużo owoców i warzyw.

Błędne przekonania o pielęgnacji chorego

W świadomości rodziców pokutuje wiele błędnych przekonań o opiece nad dzieckiem chorym. Nieprawdziwe są stwierdzenia, że malucha nie wolno kąpać, lekko ubierać w domu czy pozwalać mu wyjść z łóżka. Opieka nad dzieckiem nie powinna ograniczać się do uwięzienia go pod kołdrą. Jeśli maluch czuje się na siłach i ma chęci może pobawić się lub wyjść na krótki spacer (gdy nie ma gorączki, wysypki, a tylko katar). Wbrew powszechnej opinii zbijanie gorączki zimną wodą nie jest najlepszym rozwiązaniem w opiece nad chorym dzieckiem.

Opieka nad chorym dzieckiem to dla rodziców szczególnie trudne zadanie. Zachowanie spokoju w sytuacji kiedy każdy, nawet niewinny sygnał wzbudza niepokój, jest sporym wyzwaniem. Tylko odpowiedni dystans do choroby dziecka pozwoli reagować racjonalnie na pojawiające się zmiany. Jakich objawów nie należy lekceważyć? W jakich sytuacjach udać się do lekarza, a kiedy wezwać pogotowie? Jak uniknąć powikłań po chorobie?

Tych objawów nie lekceważ!

Codzienna opieka nad dzieckiem zdrowym pozwala rodzicom stwierdzić, czy sygnał, jaki wysyła jego organizm, to już początek choroby czy jedynie chwilowa słabość. Opieka nad chorym dzieckiem wymaga jednak znacznie więcej czujności, wtedy bowiem każdy, nawet z pozoru niewinny sygnał budzi u rodziców morze wątpliwości. Z niektórymi dolegliwościami, jak gorączka, katar czy kaszel można próbować radzić sobie samemu, jednak są sytuacje, kiedy warto skonsultować się z lekarzem POZ. W przypadku gorączki, opieka nad dzieckiem wymaga wizyty u pediatry w momencie, gdy temperatura po dobie leczenia w domu nie spada. Wszystko jednak zależy od wieku dziecka i objawów towarzyszących podwyższonej temperaturze. Opieka nad dzieckiem chorym nie powinna przebiegać bez konsultacji z lekarzem jeśli: maluch nie ukończył pół roku i ma gorączkę powyżej 39 stopni, na ciele dziecka pojawi się nieblednąca wysypka, dziecko ma drgawki, duszności, tętniące ciemiączko, wymioty, intensywną biegunkę, jest apatyczne lub przeciwnie – nadmiernie pobudzone.

Kiedy należy wezwać pogotowie?

Bywają jednak sytuacje, kiedy każda upływająca minuta zdaje się wpływać negatywnie na stan zdrowia malucha. Opieka nad dzieckiem wymaga od rodziców rozpoznania sytuacji, kiedy nie wolno czekać na samoistną poprawę, ale wezwać natychmiastową pomoc. Po pogotowie należy zadzwonić bezwzględnie w sytuacji, kiedy wydarzył się nagły wypadek: dziecko ma głęboką ranę i krwawi; ma problemy z oddychaniem; traci przytomność. Jednak opieka nad chorym członkiem rodziny (również nad dzieckiem) także wymaga czujności i świadomości, że w każdej chwili może nastąpić pogorszenie jego stanu i konieczne okaże się wezwanie karetki. Po pogotowie do chorego dziecka dzwonimy w sytuacjach, kiedy: dziecko robi się blade, zimne i wilgotne, jaśnieją mu wargi, płatki uszu i opuszki palców, ma podwyższone, ale słabo wyczuwalne tętno; ma bardzo wysoką gorączkę, czemu towarzyszy kaszel, wymioty i biegunka; ma kłopoty z oddychaniem, jego ciało staje się wiotkie bądź sztywne, ślini się, przewraca oczkami; płacze, ale z jego oczek nie leją się łzy, ma spierzchnięte usta, a jego skóra wysusza się i traci elastyczność.

Walka z chorobą – można ją usprawnić!

Oprócz lekarstw przepisanych przez lekarza, w szybszym powrocie do zdrowia pomoże właściwa opieka nad chorym dzieckiem. Każda dolegliwość wymaga innego rodzaju pomocy, ale istnieje wiele sprawdzonych wskazówek, które ułatwiają maluchom odzyskanie sił. Opieka nad dzieckiem, które gorączkuje, wymaga podawania mu dużej ilości płynów, co pozwala uzupełniać na bieżąco te tracone podczas gorączki. Ból gardła szybciej ustąpi, jeśli podawać będziemy dziecku dania półpłynne i chłodne, gdyż jedzenie ciepłe nasila ból. Opieka nad chorym dzieckiem, które wymiotuje bądź zmaga się z biegunką będzie łatwiejsza, jeśli będziemy podawać mu często małe porcje napojów. By dziecko szybciej wróciło do zdrowia należy także zadbać o jego wypoczynek, podczas którego osłabiony organizm zdobędzie dodatkową siłę na walkę z chorobą. Właściwa opieka nad chorym dzieckiem pozwoli także uniknąć powikłań pochorobowych. W tym celu należy postępować zgodnie z zaleceniami lekarza, przestrzegać terminów i dawek aplikowanych dziecku lekarstw i nie rezygnować z wizyt kontrolnych mimo wrażenia, że choroba ustąpiła.

Back to Top