AlergieOdczulanie dzieci: w jakim wieku wykonywać je u małego alergika?

Odczulanie dzieci: w jakim wieku wykonywać je u małego alergika?

by

Bardzo skuteczną metodą przy problemach z alergią jest odczulanie, dzięki któremu możemy pożegnać się z uciążliwymi objawami uczulenia. Odczulaniu mogą zostać poddane także nasze dzieci. Jak wygląda sama procedura leczenia? Dowiedz się, kiedy rozpocząć terapię oraz jakie są przeciwwskazania.

Odczulanie – co to jest?

Odczulanie to inaczej immunoterapia alergenowa, czyli wielokrotne podawanie pacjentowi z alergią swoistych dla niego wyciągów z alergenów. Są one podawane w coraz większym stężeniu, aż do uzyskania tzw. dawki podtrzymującej, którą podaje się co 4-6 tygodni. Celem tego procesu jest stopniowe zmniejszanie objawów związanych z nadwrażliwością na alergeny. Aby w Twoim układzie immunologicznym mogły zajść trwałe zmiany, terapia powinna trwać od 3 do 5 lat. Dzięki niej Twój organizm zacznie tolerować alergeny, a Ty pozbędziesz się uciążliwych objawów.

Procedura odczulania – szczepionki podskórne i szczepionki podjęzykowe

Dostępne są dwie metody immunoterapii: szczepionki podskórne lub podjęzykowe. Metoda podawania alergenów podjęzykowo to nic innego, jak krople lub tabletki, które możesz przyjmować samodzielnie każdego dnia. Szczepionki podskórne zawsze podawane są podczas wizyty w specjalistycznym gabinecie alergologicznym. Po podaniu szczepionki podskórnej powinieneś pozostać na obserwacji przez 30 minut. Jeśli odczulanie dotyczy dziecka – przed rozpoczęciem odczulania niezbędne jest podpisanie zgody przez rodzica.

Czy wiesz, że…?

Według ostatnich badań przeprowadzonych przez naukowców, suplementacja witaminy D3 może wzmacniać efekty odczulania i jednocześnie poprawić jakość naszego życia? Nie zapominaj o tej witaminie!

Kiedy terapia będzie skuteczna?

Odczulanie jest skuteczne w leczeniu kataru alergicznego, zapalenia spojówek, astmy alergicznej, czy atopowego zapalenia skóry. Jest to również skuteczna metoda przy nadwrażliwości na jad owadów błonkoskrzydłych, zwłaszcza jeśli wcześniej doświadczyłeś reakcji alergicznej po ukąszeniu owada. Korzystne może być także odczulanie pacjentów z alergią na roztocza kurzu domowego, pleśnie, a także pyłki roślin.

Odczulanie dzieci – w jakim wieku rozpocząć terapię?

Przede wszystkim najważniejsze jest to, aby odczulać dziecko, gdy występują objawy, a nie gdy alergia jest potwierdzona tylko za pomocą testów. Terapię alergenami rozpoczynamy u dzieci powyżej 5. roku życia. U dzieci młodszych odczulanie jest niewskazane ze względu na brak badań przeprowadzonych w tej grupie wiekowej. Dodatkowo przyczyniają się do tego trudności w różnicowaniu możliwych objawów niepożądanych czy rozpoznaniu wstrząsu alergicznego, który może być zagrożeniem dla życia.

Przeciwwskazania do odczulania

Pamiętaj, że nie we wszystkich przypadkach odczulanie będzie skuteczne, a nawet możliwe. Nie należy wykonywać go w leczeniu:

  • przewlekłej pokrzywki i obrzęku naczynioruchowego,
  • alergii pokarmowej.

Przeciwwskazaniami są:

  • przebyte choroby nowotworowe, a także nowotwory w trakcie leczenia,
  • ostre i przewlekłe infekcje, takie jak grypa czy WZW B,
  • przewlekłe choroby autoimmunologiczne.

Czy wiesz, że…?

Adrenalina podana domięśniowo w boczną część uda może uratować życie w przypadku ostrej reakcji alergicznej, tzn. wstrząsu anafilaktycznego? Osoby z nadwrażliwością powinny zawsze mieć przy sobie strzykawkę z adrenaliną!

 Z pewnością immunoterapia stanowi ogromny postęp w walce z chorobami alergicznymi i obecnie stosowana jest z coraz większym powodzeniem, także u dzieci.

Back to Top