RehabilitacjaRehabilitacja, a leczenie bólów kręgosłupa

Rehabilitacja, a leczenie bólów kręgosłupa

by

W leczeniu dolegliwości takich jak bóle pleców, krzyża czy odcinka piersiowego, przebiegu chorób oraz urazów, ogromną wagę odgrywa leczenie kręgosłupa, prawidłowa rehabilitacja kręgosłupa oraz doświadczony fizjoterapeuta.

Na czym opiera się rehabilitacja kręgosłupa?

Podstawowy charakter rehabilitacji opiera się na kinezyterapii, fizykoterapii, masażach (inaczej terapii manualnej) i fizykoterapii. Fachowy fizjoterapeuta opracowuje zestawy ćwiczeń oraz kontroluje bieg i profil aktywności pacjenta. Używa też techniki treningowe i niekonwencjonalne. Podobnie jak w diagnostyce, profesjonalista, który zatroszczy się o kręgosłup bóle w nim zlokalizowane, też tutaj zasadniczą wagę ma wywiad i partnerstwo na linii fizjoterapeuta – pacjent. Później na podstawie badań i rokowania da się wypracować zestaw metod, takich jak ćwiczenia, masaż, krioterapia, naświetlania i naturalnie rehabilitacja. Tak rozumiane leczenie, tak jak fizjoterapia ma spowodować efekty jeśli chodzi o ponowne pojawienie się oznak zdrowia i odzyskanie sprawności w jak największym stopniu.

Kinezyterapia sposobem rehabilitacji kręgosłupa

Kinezyterapia (terapia ruchem) jest bodźcem stymulującym układ kostny, stawy oraz mięśnie. Konieczna jest analiza stanu pacjenta, obsługiwanie zestawu ćwiczeń, zarządzanie postępów, ewentualne modyfikacje. Dzięki temu kinezyterapia pomaga utrzymywać sprawność fizyczną, zdrowie psychiczne, przywraca możliwości ruchome stawów, siłę mięśni, wydolność. Kinezyterapia umożliwia wykonywanie korekty wad postawy (wrodzonych i nabytych).

A może fizykoterapia i naświetlanie zamiast tradycyjnej rehabilitacji?

Fizykoterapia opiera się na naturalnych reakcjach organizmu na bodźce fizyczne. Szeroko stosowana, jeśli chodzi o ból kręgosłupa i bóle pleców. Leczony może być odcinek szyjny, piersiowy i ciężki ból kręgosłupa lędźwiowego.

Używa się także sposoby takie jak rehabilitacja ultradźwiękami, która zwiększa ukrwienie oraz przyspiesza gojenie. Natomiast naświetlanie lampami zapewnia grzanie oraz z większym natężeniem natężony napływ tlenu i substancji gojących. Przeciwieństwem będzie ochładzanie – temperatura działa przeciwbólowo, zmniejsza skurcze mięśni i stany zapalne. Fizykoterapia to też gruntowny masaż, zmniejszający przykurcze mięśniowe oraz przezskórna elektrostymulacja, rozluźniająca poprzez zastosowanie prądu o zmiennej częstotliwości.

Mniej znane sposoby rehabilitacji kręgosłupa

Warto zrecenzować też mniej znane sposoby rehabilitacji kręgosłupa, jak choćby Kinesio Taping, inaczej umiejętne naklejanie specjalnych plastrów, niedaleko linii mięśni. Metoda sprawdza się przy leczeniu bólów mięśni, kręgosłupa szyjnego, bólach dyskowych, skoliozie, kontuzjach. Inną mało znaną w Polsce terapią będzie metoda McKenzie – dla pacjentów, których dotknęła na przykład dyskopatia lędźwiowa. Na bazie bardzo dokładnego wywiadu, analiz i pomiarów opracowuje się procedurę ćwiczeń i testom. Warto dodać, że taką analizę może wykonywać tylko lekarz lub wyspecjalizowane centrum rehabilitacyjne i w żadnym wypadku nie można jej wykonywać samodzielnie – możemy sobie tylko zaszkodzić.

Z kolei metoda Beck-Check pozwala rehabilitantowi wypracować osobny trening dla mięśni podtrzymujących i stabilizujących. Następny pomysł na rehabilitację, tzw. Spineliner to elektroniczny system, który wspiera analizę, diagnozę oraz bieg terapii mięśni oraz kręgosłupa. Przeznaczony jest do rehabilitacji bólów krzyża, odcinka szyjnego, dyskopatii, urazów. Jego uniwersalność sprawia,iż jest to taktyka coraz popularniejsza i skuteczna metoda uzupełniająca rehabilitację kręgosłupa.

Back to Top