ChorobyKiła – jak ją rozpoznać i leczyć

Kiła – jak ją rozpoznać i leczyć

by

Kila to bardzo niebezpieczna choroba, która jest jednocześnie stosunkowo trudna do zdiagnozowania. Często rozpoznanie tej dolegliwości może sprawiać problem nawet lekarzom. Objawy kiły są różnorodne i w bardzo dużym stopniu zależą od stadium rozwoju choroby.

Objawy kiły

Kiła, czyli syfilis, to dolegliwość, którą można łatwo wyleczyć jedynie we wczesnym stadium rozwoju. Czym dłużej trwa choroba, tym jej objawy stają się bardziej niejednoznaczne i trudne do poprawnego rozpoznania. Jednocześnie na tym etapie zwalczenie infekcji może stać się naprawdę problematycznym zadaniem. Pierwsze objawy kiły ujawniają się po 2-3 tygodniach od zarażenia. Na skórze lub na błonie śluzowej pojawia się kilka niewielkich owrzodzeń. Są one małe i bezbolesne, dlatego często można ich po prostu nie zauważyć. Jest to okres, kiedy kiła jest zdecydowanie najbardziej zaraźliwa. Pierwsze symptomy zazwyczaj ustępują samoistnie.

Po koło 8-10 tygodniach pojawia się tak zwana kiła drugiego okresu. Na całym ciele występuje drobna wysypka. Dodatkowe symptomy, które również mogą się pojawić to ból głowy, ogólne osłabienie, gorączka. Ta postać choroby również może samoistnie ustąpić bez konieczności leczenia. Niestety nie oznacza to wcale wyzdrowienia. Na tym etapie kiła przechodzi w tak zwany okres utajenia. Kiła trzeciorzędowa daje o sobie znać dopiero po kilku latach. Na skórze i narządach wewnętrznych powstają tak zwane kilaki. Są to miękkie guzy, które mogą pozostawiać po sobie trwałe blizny. Jest to etap, kiedy syfilis powoduje także nieodwracalne zmiany w organizmie, przede wszystkim w układzie nerwowym oraz sercowo-naczyniowym.

Leczenie kiły

Leczenie kiły przeprowadza się przede wszystkim przy zastosowaniu penicyliny. Kuracja zazwyczaj trwa od 20 do 30 dni. W trakcie leczenia należy powstrzymywać się od kontaktów seksualnych, żeby nie doprowadzić do zarażenia innych osób. Dzięki stosowaniu antybiotyku można zapobiec dalszym uszkodzeniom narządów. Dzięki wczesnemu rozpoznaniu syfilis udaje się całkowicie wyleczyć. Niestety naprawienie szkód, które choroba zdążyła wyrządzić w organizmie jest niemożliwe. Trzeba także pamiętać o tym, że przejście tej choroby nie powoduje uodpornienia organizmu, dlatego na syfilis można zachorować ponownie,a  dolegliwości mogą powrócić nawet po wielu latach od lecenia.

Jak nie zarazić się kiłą

Najlepszą metodą na zapobieganie zarażeniu tą bardzo groźną chorobą jest przede wszystkim unikanie kontaktów seksualnych z przypadkowymi osobami. Zawsze warto także kierować się zasadą ograniczonego zaufania. Syfilis przenosi się przede wszystkim drogą płciową, dlatego stosowanie prezerwatywy w bardzo dużym stopniu zmniejsza ryzyko zakażenia. Trzeba jednak pamiętać, że taka metoda nie daje stuprocentowej gwarancji i na razie nie wymyślono całkowicie skutecznego sposobu zapobiegania przenoszeniu tej choroby. Dlatego najlepiej pozostawać w monogamicznym związku ze zdrową osobą.

Syfilis jest niezwykle niebezpieczną, a także bardzo trudną do zdiagnozowania chorobą. Leczenie tej dolegliwości nie wymaga stosowania skomplikowanych środków, jednak jest najbardziej skuteczne jedynie we wczesnym etapie rozwoju kiły. Ponieważ bardzo trudno jest samodzielnie zauważyć pierwsze objawy, a stosowanie prezerwatywy nie daje całkowitego zabezpieczenia, najlepszym rozwiązaniem jest pozostawanie w monogamicznym związku z partnerem. Jednocześnie nie można lekceważyć żadnych zmian, które pojawiają się na skórze oraz na błonach śluzowych, nawet jeśli wydają się mało groźne i znikają samoczynnie, ponieważ mogą świadczyć o poważnej chorobie.

Back to Top