AlergieWstrząs anafilaktyczny – leczenie po ataku

Wstrząs anafilaktyczny – leczenie po ataku

by

Alergia kojarzy się zwykle z katarem lub wysypką. Jednak nie zawsze ma ona łagodny przebieg. U niektórych osób kontakt z alergenem może doprowadzić do stanu zagrożenia życia, jakim jest wstrząs anafilaktyczny. Jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich jest alergikiem, koniecznie dowiedz się, jak należy postępować w takiej sytuacji i jak jej zapobiegać.

Co to jest wstrząs anafilaktyczny?

Każde uczulenie jest niewłaściwą reakcją układu immunologicznego na czynnik wywołujący objawy, czyli alergen (którym może być praktycznie każda substancja). Wstrząs anafilaktyczny jest najbardziej gwałtowną formą takiej reakcji. Dochodzi wówczas do masowego pobudzenia komórek wydzielających substancje wywołujące obrzęk i silny spadek ciśnienia tętniczego. W rezultacie, gdyby nie została udzielona pomoc, może dojść do utraty przytomności, a nawet śmierci pacjenta.

Jakie objawy zwiastują wstrząs anafilaktyczny?

Wstrząs anafilaktyczny może nastąpić natychmiast lub w krótkim czasie po kontakcie z antygenem, rzadziej ma miejsce po upływie kilku lub kilkunastu minut. Objawia się pokrzywką, osłabieniem, uczuciem duszności, zawrotami głowy i kołataniem serca. Objawom tym często towarzyszy obrzęk twarzy. Podczas wstrząsu spada ciśnienie tętnicze. Gdy wartość ciśnienia skurczowego spadnie poniżej 90 mmHg, dochodzi do utraty przytomności. Taka osoba ma zwykle bladą, chłodną i wilgotną skórę. Czytaj: Jak rozpoznać objawy wstrząsu anafilaktycznego?

Wstrząs anafilaktyczny: postępowanie

Jeśli u kogoś w swoim otoczeniu zauważysz objawy wskazujące na wstrząs anafilaktyczny – o ile to możliwe – natychmiast usuń źródło alergii (np. żądło osy) i podaj adrenalinę domięśniowo. Koniecznie jak najszybciej wezwij pomoc medyczną. Jeśli alergik ma przy sobie lek przeciwhistaminowy – podaj mu go. W sytuacji, gdy doszło do zatrzymania krążenia, w oczekiwaniu na karetkę wykonuj resuscytację krążeniowo-oddechową. Pacjenta ułóż w pozycji leżącej, z nogami uniesionymi do góry – Wstrząs anafilaktyczny – jak udzielać pomocy?

Wstrząs anafilaktyczny — leczenie

Osoba, która przeszła w swoim życiu wstrząs anafilaktyczny, powinna leczyć się pod opieką lekarza alergologa. Jeżeli nie jest pewne, co wywołało wstrząs, lekarz zaleci wykonanie skórnych testów alergicznych oraz badanie swoistych przeciwciał IgE w surowicy krwi. Niezależnie od wyników tych badań, pacjent wyleczony ze wstrząsu anafilaktycznego powinien wyjść ze szpitala z receptą na ampułkostrzykawkę adrenaliny. Alergik powinien nosić adrenalinę zawsze przy sobie, właśnie na wypadek wystąpienia kolejnego wstrząsu.

Jesteś alergikiem? Miej adrenalinę w kieszeni!

Lekarz wytłumaczy Ci, że w przypadku narażenia na alergen, który wywołał wstrząs (np. ukąszenie osy), natychmiast należy wstrzyknąć adrenalinę. Jej użycie jest proste – po zdjęciu osłonki wbija się strzykawkę w przednio-boczną powierzchnię uda. Do organizmu wnika zalecana dawka adrenaliny, która jest substancją przeciwwstrząsową. Oprócz adrenaliny, osoba uczulona powinna otrzymać również doustne leki przeciwalergiczne. W niektórych przypadkach zalecana jest kuracja odczulająca – o jej zastosowaniu decyduje lekarz wspólnie z pacjentem.

Alergik w rodzinie? Naucz się udzielać pomocy

Po wstrząsie anafilaktycznym wraca się do normalnego życia. Nie zostawia on zwykle żadnych trwałych śladów w organizmie. Osoba, która miała wstrząs, obawia się jednak jego powtórki. Jeśli wstrząs anafilaktyczny przeszła bliska Ci osoba, ważne jest, abyś zapoznał się z zasadami udzielania pomocy. Najlepiej, jeśli nauczysz się rozpoznawać objawy uczulenia, podawać leki i wykonywać resuscytację krążeniowo-oddechową. Dzięki temu dotknięta silną alergią osoba i jej rodzina będą czuły się bezpieczniej, a gdyby ponownie doszło do wstrząsu anafilaktycznego, szybciej zostanie udzielona skuteczna pomoc.

Back to Top