PrawoLeczenie prostaty – operacyjne

Leczenie prostaty – operacyjne

by

Leczenie operacyjne (zabiegowe) stosuje się kiedy wielkość gruczołu krokowego ma już silny mechaniczny wpływ na oddawanie moczu. Głównym celem wszelkich zabiegów jest uwolnienie cewki moczowej spod nacisku stercza i/lub redukcja presji na sam pęcherz moczowy.

U pacjentów z łagodnym przerostem prostaty najczęściej stosuje się zabieg TURP – przez cewkową resekcję gruczołu krokowego. Jest to zabieg stosunkowo prosty i trwa zwykle nie więcej niż 30-60 minut. Niemniej wymaga znieczulenia ogólnego. W TURP wprowadza się do cewki moczowej niewielki przyrząd, za pomocą którego wycina się środkową część przerośniętej prostaty. Brzegi pozostają nienaruszone. W założeniu ma to doprowadzić do powstania dodatkowej przestrzeni dla cewki moczowej. Po zakończeniu zabiegu wprowadza się do pęcherza pacjenta cewnik na 24 do 48 godzin umożliwiający odprowadzanie moczu. Po maksymalnie 4 dniach pacjent jest zwalniany do domu z zaleceniem zmniejszenia aktywności fizycznej przez kilka tygodni. Poprawa następuje natychmiast chociaż częstomocz może nie ustępować nawet przez kilka miesięcy.

Jeszcze prostszym i mniej inwazyjnym zabiegiem jest przez cewkowe nacięcie gruczołu krokowego. Można je wykonywać w sytuacji gdy przerost ma stosunkowo małą skalę. Ponownie istnieje konieczność wprowadzenia pacjenta w stan znieczulenia ogólnego. Zabieg jest bardzo krótki i nie trwa dłużej niż 2 kwadranse. Po wprowadzeniu przyrządu do cewki moczowej lekarz wykonuje jedno do dwóch małych nacięć na szyi pęcherza i prostaty.

Powstałe nacięcia umożliwiają samoistne rozejście się tkanek na boki tworząc analogicznie jak w poprzednim zabiegu, dodatkową kieszeń, w której może normalnie działać cewka moczowa. Po tym zabiegu także wprowadza się cewnik do pęcherza. Tym razem na maksymalnie jedną dobę. Po kolejnych dwóch dniach pacjent jest zwalniany do domu.

Jeśli wyżej wymienione zabiegi nie odnoszą pozytywnego skutku lub po pewnym czasie następuje powrót dolegliwości mimo sukcesu zabiegów konieczne jest dokonanie adenomektomii pozałonowej. Operacja polega na usunięciu dużej części gruczołu krokowego poprzez dojście od strony podbrzusza (cięcie przez tkanki). Operacja w znieczuleniu ogólnym trwa około godziny. Pacjent poddawany jest poniżej cewnikowaniu przez maksymalnie dwie doby. Po 4 dniach zwalniany jest do domu.

Back to Top