AlergieAlergia polekowa – jak możesz ją rozpoznać?

Alergia polekowa – jak możesz ją rozpoznać?

by

Uczulenie na leki nie występuje zbyt często. Warto jednak wiedzieć, czym się przejawia. Zazwyczaj alergenem są substancje działające przeciwbólowo. Jak możesz rozpoznać alergię na leki? Jak ją leczyć, aby dodatkowo nie pogłębiać objawów?

Czym jest alergia polekowa?

Z tą dolegliwością możesz mieć do czynienia, jeśli Twój organizm źle zareaguje na leki – podawane zgodnie ze wskazaniami i w normalnych dawkach. Taka reakcja różni się od skutków ubocznych po zażyciu danej substancji lub jej przedawkowaniu. Reakcję alergiczną powoduje nie tylko zawarta w leku substancja czynna, ale także wchodzące w jego skład substancje pomocnicze.

Podstępna i nieprzewidywalna

Alergia nie ujawnia się od razu. Przy pierwszym podaniu lekarstwa organizm zaczyna dopiero tworzyć przeciwciała. Uczulenie pojawia się przy którymś z kolei zażyciu leku. Dlatego trudno w tym przypadku przewidzieć, jak zareagujesz na dane lekarstwo.

Nieprzyjemne objawy towarzyszą Ci już przy pierwszym zażyciu lekarstwa? Najprawdopodobniej masz do czynienia z nadwrażliwością na leki.

Co przyczynia się do alergii polekowej?

W niektórych przypadkach trudno zapobiec pojawieniu się uczulenia. Czasem bywa ono uwarunkowane genetycznie. Jeśli Twoja alergia polekowa ma podłoże genetyczne, nie da się jej zapobiec.

Na wystąpienie tego typu alergii najbardziej narażone są osoby, które stosują kilka różnych lekarstw jednocześnie. W tej grupie są również chorzy długo przyjmujący dany lek lub grupę leków. Uczulenie na leki bardzo często dotyka też kobiety, osoby starsze, palaczy i osoby nadużywające alkoholu. Jeśli cierpisz na ciężką chorobę przewlekłą, jak np.  mukowiscydoza lub masz ostrą infekcję – uważnie obserwuj swoje reakcje na lekarstwa.

Rozpoznaj uczulenie – najczęstsze objawy

Najczęstszą alergią polekową jest uczulenie na leki przeciwbólowe – głównie opioidy (np. morfinę), paracetamol i niesteroidowe leki przeciwzapalne (np. aspirynę). Objawia się ono m.in.:

  • pokrzywką,
  • obrzękiem,
  • kontaktowym zapaleniem skóry,
  • rumieniem.

Niekiedy może pojawić się też suchy kaszel połączony z  dusznościami lub intensywny katar. Uczulają także antybiotyki, środki kontrastowe czy leki zwiotczające.

Objawy alergii na inne leki wyglądają podobnie. Po ich zażyciu może pojawić się wysypka, czerwone plamy lub wypryski (osutki polekowe) czy pokrzywka. Uważaj szczególnie na obrzęk w okolicach gardła i języka – może on utrudniać oddychanie. Zwracaj też uwagę na niepokojące bóle mięśni i stawów, gorączkę, powiększenie węzłów chłonnych, duszności, wymioty i biegunkę.

Wykrywanie i leczenie alergii

Jeśli podejrzewasz, że przyczyną nieprzyjemnych objawów jest zażyty lek – odstaw go. W większości przypadków to wystarczy, aby uczulenie ustąpiło. Odstawiłeś lek, ale nie widzisz poprawy? Powiadom o tym swojego lekarza. Zbierze on pełen wywiad odnośnie występujących objawów. Zapisze też leki, które zahamują reakcję alergiczną.

Powinien Cię również skierować do alergologa, który wykona niezbędne badania. Dzięki nim ustali alergen, którego powinieneś unikać.

Alergia polekowa a wstrząs anafilaktyczny

W skrajnych przypadkach alergii polekowej może wystąpić wstrząs anafilaktyczny. Zdarza się on bardzo rzadko, jednak zagraża Twojemu życiu. Objawia się, m.in.:

  • bladością,
  • wystąpieniem potu,
  • dusznościami,
  • świstem ”na wdechu”,
  • wymiotami,
  • biegunką,
  • zaburzeniami rytmu serca,
  • zawrotami głowy,
  • utratą przytomności.

Co zrobić, jeśli zaobserwowałeś u siebie objawy wstrząsu anafilaktycznego? Jak najszybciej wezwij pogotowie, który poda Ci domięśniowo adrenalinę.

Back to Top