AlergieUczulenie w tropikach? Alergia na papugi i jej objawy

Uczulenie w tropikach? Alergia na papugi i jej objawy

by

Wśród najczęstszych alergii na zwierzęta wymienia się te na koty, psy czy chomika. Ale ptaki również uczulają – szczególnie ich pierze. Zauważyłeś ostatnio u siebie objawy alergii, a od niedawna masz w domu papugę? Być może to właśnie ona jest przyczyną nieprzyjemnych dolegliwości.

Czym jest alergia?

Jeśli jesteś alergikiem, Twój układ odpornościowy traktuje zupełnie nieszkodliwe substancje jak wrogów. Objawy, które odczuwasz po kontakcie z alergenem, nazywają się reakcją alergiczną.

Alergie są coraz częstsze i mają już status choroby cywilizacyjnej. Nie ma stałej listy alergenów, jakie uczulają ludzi – uczulać może tak naprawdę wszystko. Nawet papuga, której pewnie wcale nie brałeś pod uwagę.

Uczulenie na pierze

Papuga nie jest jedynym ptakiem, jaki może uczulać. Tak naprawdę reakcję alergiczną mogą u Ciebie wywoływać wszystkie ptaki, z którymi masz ciągły kontakt. Dzieje się tak z powodu piór, które są silnym alergenem.

Często stanowią one wypełnienie kołder i poduszek. Jeśli po kontakcie z nimi, np. podczas snu, występują u Ciebie objawy alergiczne lub pojawiają się one, gdy bawisz się z papugą, prawdopodobnie jesteś uczulony na pierze.

Nie tylko pióra papug…

Alergia na papugi czy jakiekolwiek inne ptaki spowodowana jest nie tylko ich pierzem, ale też naskórkiem. Osadza się on na piórach papugi, kiedy ta porusza skrzydłami, otrzepuje się lub drapie. Uczulać mogą również odchody tych ptaków.

Alergia zazwyczaj pojawia się u osób, które mają częsty kontakt z papugami: pracownicy zoo, sklepów zoologiczych lub hodowcy ptaków. Uczulenie na papugi częściej występuje u dzieci niż u dorosłych. Reakcja alergiczna może być także uwarunkowana genetycznie.

Uczulenie na papugi – objawy

Jak wygląda alergia na papugi? Objawy, które występują najczęściej to:

  • gorączka,
  • kaszel,
  • kichanie,
  • łzawienie z oczu,
  • trudności z oddychaniem i duszności,
  • zaczerwienione oczy,
  • zatkany nos.

Jak sobie radzić z uczuleniem na papugi?

W jaki sposób możesz zmniejszyć objawy alergii i cieszyć się z towarzystwa pierzastego przyjaciela? Oto garść porad.

  • Nie wpuszczaj papugi do sypialni, a tym bardziej nie pozwalaj jej siadać na swoje łóżko.
  • Po kontakcie z papugą umyj dokładnie ręce. W ten sposób zapobiegniesz przenoszeniu się alergenów na inne części ciała.
  • Regularnie sprzątaj ptasią klatkę. Jeśli Twoja alergia jest silna, warto przy tej czynności poprosić o pomoc kogoś, kto nie jest uczulony. Utrzymując porządek i czystość w klatce zwierzaka możesz znacznie ograniczyć objawy uczulenia.
  • Usuń dywany z mieszkania. Jeśli jest to niemożliwe, ogranicz ich liczbę i regularnie odkurzaj. Na dywanach gromadzi się nie tylko kurz czy piasek, ale też martwy naskórek papugi czy kawałki jej piór.
  • Zadbaj o dobrą wentylację w swoim domu. Często wietrz mieszkanie. Rozważ też kupno filtra powietrza.

Alergia na papugi – leczenie

Najlepszą formą leczenia alergii na ptaki jest oczywiście całkowita rezygnacja z trzymania papugi w domu. Co jednak zrobić, jeśli nie chcesz rezygnować z towarzystwa latającego przyjaciela?

Aby uzyskać pewność, że uczula Cię właśnie Twoja papuga, udaj się do lekarza. Przeprowadzi on wywiad i zleci odpowiednie badania. Może także przepisać leki przeciwhistaminowe, które ograniczą występowanie objawów. Aerozole do nosa pomogą przy katarze, a krople do oczu zmniejszą łzawienie. Kortykosteroidy z kolei zlikwidują stany zapalne.

Przy łagodnych objawach alergii nie ma przeciwwskazań do posiadania papugi. Jeśli jednak reakcje alergiczne są poważne, nie warto ryzykować – zrezygnuj z częstych kontaktów z papugą, aby chronić swoje zdrowie.

Pozostałe teksty tematyczne online:

Back to Top