AlergieNajpopularniejsze rodzaje alergii

Najpopularniejsze rodzaje alergii

by

Utrudnia życie zarówno dzieciom, jak i dorosłym. W zależności od rodzaju może pojawiać się w okresie pylenia roślin albo trwać cały rok. Mowa oczywiście o alergii. Czym jest alergia i jakie są jej najpopularniejsze rodzaje?

Alergia – co to takiego?

Alergia to odpowiedź układu odpornościowego na drażniącą go substancję zwaną alergenem. Mogą nią być produkty spożywcze, roztocza kurzu, składniki kosmetyków i pyłki roślin. Dla większości ludzi alergeny są niegroźne, jednak osoby uczulone ciężko znoszą kontakt z nimi – pojawia się uciążliwy, cieknący katar, łzawienie oczu i uporczywe swędzenie skóry. Reakcja organizmu zależy od rodzaju uczulenia.
Najczęściej spotykane rodzaje alergii to pokarmowa, wziewna, krzyżowa,  kontaktowa i atopowe zapalenie skóry. Poznaj dokładniej te popularne rodzaje alergii.

Alergia pokarmowa

Pojawia się najczęściej u niemowląt, ale zmagają się z nią także starsze dzieci, a nawet dorośli. Jest to uczulenie na składniki pokarmowe, a kontakt z alergenem powoduje biegunkę i wymioty. Mogą pojawić się też wysypka, kichanie, katar, obrzęki nosa i łzawienie oczu. Nasilenie objawów zależy od ilości spożytego pokarmu i stopnia wrażliwości organizmu na dany produkt.

Najczęstszymi alergenami są:

  • mleko krowie (m.in. zawarta w nim laktoza),
  • jajka kurze,
  • ryby,
  • gluten,
  • soja,
  • orzechy ziemne (to jedne z najgroźniejszych alergenów) i włoskie,
  • migdały,
  • pomidory,
  • kakao,
  • cytrusy,
  • owoce morza.

Alergia wziewna

To uczulenie na wszystko, co krąży w powietrzu i nie jest widoczne gołym okiem.  Może pojawić się zarówno u 3-latka, jak i u 50-latka. W tym przypadku alergeny dostają się do organizmu drogą oddechową. Najczęstsze objawy alergii wziewnej to wodnisty katar, zatkany nos, kichanie, suchy, męczący kaszel, ucisk w klatce piersiowej, świszczący oddech, duszność, swędzenie, łzawienie i stan zapalny oczu, ból głowy, zapalenie zatok i problemy ze snem.

Alergię wziewną wywołują przede wszystkim:

  • odchody roztoczy kurzu domowego,
  • zarodki pleśni,
  • pyłki roślin,
  • kontakt z sierścią zwierząt domowych.

Alergia kontaktowa

To alergia skórna – alergen wnika do organizmu przez skórę. Najczęściej objawia się uczuleniem na niektóre metale (przede wszystkim nikiel i chrom), kosmetyki, detergenty, lakiery i farby. Ten typ alergii rozpoznasz po wysypce na ciele oraz pokrzywce, zaczerwienieniu, łuszczeniu się i obrzękach skóry. Pojawia się też gorączka.

Atopowe zapalenie skóry (AZS)

To również alergia skórna. Częsta pojawia się w towarzystwie alergii pokarmowej, astmy czy kataru siennego. Niestety, bardzo trudno wskazać czynnik, który ją powoduje, dlatego całkowite wyleczenie jest prawie niemożliwe.
Główne objawy to wysypka w postaci łuszczących się plam koloru czerwonego, grudki na skórze, swędzenie, łuszczenie się skóry, słabe włosy, powracające wirusowe zapalenie skóry, nadpobudliwość i kłopoty ze snem.

Alergia krzyżowa

Polega na tym, że w jednym czasie występuje reakcja alergiczna na co najmniej dwa alergeny. Może ona dotyczyć alergenów spokrewnionych lub niespokrewnionych ze sobą. Najczęściej z tym typem alergii mamy do czynienia przy uczuleniu na pyłki roślinne.
Najczęstsze objawy alergii krzyżowej to pieczenie ust, swędzenie podniebienia, ból brzucha, wzdęcia, mdłości, biegunka, katar, kaszel, duszności oraz zaczerwienienie i obrzęki skóry.

Leczenie, czyli co na alergie?

W warunkach domowych złagodzisz objawy alergii sprawdzonymi i dostępnymi bez recepty lekami (np. Allegra, Hitaxa Fast), kropelkami (np. Fanistil, Allego-Comod), syropami (np. Duozinal, Calcium Hasco Allergy) czy łagodzącymi żelami (np. Fenistil). Jak widzisz, preparatów na alergię jest naprawdę mnóstwo – różnią się formą i składem.
Jednak zanim sięgniesz po konkretne leki na alergię,  skonsultuj objawy z alergologiem, który przeprowadzi testy i zaproponuje odpowiednią terapię.

Pozostałe teksty tematyczne online:

Back to Top