AlergieŁzawienie oczu u alergika, czyli atopowe zapalenie spojówek

Łzawienie oczu u alergika, czyli atopowe zapalenie spojówek

by

Łzawiące, zaczerwienione oczy nie muszą być wynikiem nieprzespanej nocy ani płaczu. Często ich stan jest skutkiem atopowego zapalenia spojówek. Kiedy pojawia się ten objaw alergii i jak go rozpoznać? Jak można złagodzić łzawienie i pozbyć się dolegliwości?

Alergiczne zapalenie spojówek – przyczyny

Alergiczne zapalenie spojówek to jedna z najczęstszych chorób oczu. Przyczyną stanu zapalnego jest uczulenie. W wyniku kontaktu z alergenami komórki zapalne organizmu chorego wytwarzają skierowane przeciwko nim przeciwciała – swoiste IgE. Wówczas dochodzi do pobudzenia komórek tucznych, obecnych w oku, i wytwarzania przez nie histaminy. Następnie kolejne komórki zapalne wydzielają substancje, które powodują zaczerwienienie, łzawienie oczu, swędzenie i pieczenie oraz obrzmienie powiek. Innym objawem jest światłowstręt.

Rodzaje alergicznego zapalenia spojówek

Jeśli masz problem z alergicznym zapaleniem spojówek, musisz wiedzieć, że występuje ono w trzech rodzajach: ostre, okresowe oraz przetrwałe.

Ostre alergiczne zapalenie spojówek występuje nagle, po bezpośrednim kontakcie z alergenem, np. po pogłaskaniu kota lub psa. Objawy pojawiają się bardzo szybko, skutecznie utrudniając życie alergikowi, ale również szybko znikają: od 24 do 48 godzin.

Okresowe alergiczne zapalenie spojówek jest typowym objawem, który pojawia się u chorych, cierpiących na alergiczny nieżyt nosa, wywołany pyłkami roślin. Są to tzw. alergeny zewnątrzpochodne. Objawy zazwyczaj powtarzają się co roku w określonych miesiącach pylenia rośliny, na którą jesteś uczulony.

Przetrwałe alergiczne zapalenie spojówek trwa najdłużej, ponieważ powodują go alergeny działające na organizm chorego cały rok – są to zwykle tzw. alergeny wewnątrzpochodne (np. roztocza kurzu domowego, pleśni, sierści zwierząt). Objawy są zwykle mniej dokuczliwe niż w ostrym czy okresowym zapaleniu spojówek, ale występują stale. Często objawy pogarszają się pod wpływem kontaktu z czynnikami drażniącymi (np. dymem papierosowym) lub po długim wpatrywaniu się w monitor komputera.

Alergiczne zapalenie spojówek – objawy

Czasem zdarza się, że jedno oko sprawia choremu więcej dolegliwości, ale zwykle zmiany są obustronne. Objawy alergicznego zapalenia spojówek pojawiają się w momencie, kiedy oko zaczyna bronić się przed alergenem. Bardzo charakterystycznym objawem jest swędzenie oczu i skory wokół nich – jeśli świąd się nie pojawia, to prawdopodobnie przyczyną schorzenia oczu są inne choroby. Dodatkowo możesz cierpieć z powodu pieczenia i łzawienia oczu. Im dłuższy kontakt z alergenem, tym objawy te są silniejsze i trudniejsze do opanowania.

Alergiczne zapalenie spojówek – leczenie

W leczeniu łagodnego przebiegu alergicznego zapalenia spojówek zaleca się stosowanie kropli do oczu, które możesz kupić bez recepty np. tu. Sięgaj po produkty bez konserwantów, ponieważ są one bezpieczne również dla osób, które noszą soczewki kontaktowe.

Pamiętaj, że leków obkurczających naczynia krwionośne oczu nie wolno stosować dłużej niż 2 tygodnie, ponieważ mogą spowodować efekt odwrotny i zaostrzyć objawy ze strony oczu. Chłodne kompresy na oczy przyniosą ulgę podrażnionym i swędzącym powiekom, a regularne przemywanie solą fizjologiczną lub kroplami nawilżającymi oczyści i prawidłowo nawilży oczy.

Jeśli objawy alergicznego zapalenia spojówek nie ustępują pomimo stosowania preparatów dostępnych bez recepty – konieczna jest konsultacja okulisty. W ostrych i przewlekłych zapaleniach stosowane są leki przeciwhistaminowe.

Back to Top