ChorobyProfilaktyka w hemoroidach

Profilaktyka w hemoroidach

by

Jak w przypadku większości chorób cywilizacyjnych nie jest możliwe wyeliminowanie czynnika bezpośrednio powodującego powstawanie zmian chorobowych w okolicach hemoroidów z tej prostej przyczyny, że nie jest ona w pełni znana. Starać się można tylko eliminować podstawowe czynniki ryzyka, reagować na procesy, które mogą doprowadzić do powstania problemów i konsultować się z lekarzem kiedy pojawią się objawy wskazujące na rozwój choroby hemoroidowej.

Hemoroidy sprawiają problemy bardzo często jako powikłanie innych schorzeń lub niecodziennych stanów organizmu. Szczególną uwagę na kondycję ujścia układu pokarmowego powinny zwracać kobiety w trakcie ciąży oraz w niedługim czasie po porodzie. Zmiany zachodzące w ciałach młodych matek a w szczególności szybkie i gwałtowne przekształcenia tkanek w okolicach brzucha mogą powodować zwiotczenie tkanek łącznych.

Taki stan rzeczy może w szybkim stopniu doprowadzić do wypadania hemoroidów poza jamę ciała w trakcie wypróżnienia. Konieczne jest szybkie reagowanie na wszelkie symptomy rozwoju problemów zanim zaczną one narastać.

Na co zwracać szczególną ostrożność?

Szczególną ostrożność należy zachowywać kiedy przechodzi się długotrwałe zaparcia lub rozwolnienia. Obie te sytuacje są nienaturalne dla organizmu i mogą powodować kłopoty. Zatwardzenia związane są z koniecznością bardziej wytężonej pracy mięśni dna miednicy w celu usunięcia kału z organizmu. Większe naciski z tym związane mogą uszkadzać błony śluzowe i podrażniać hemoroidy. W przypadku rozwolnień zagrożenie ma charakter bardziej chemiczny niż mechaniczny. Uczucie pieczenia towarzyszące biegunkom spowodowane jest kwaśnym odczynem stola. Przedłużony kontakt z nim błony śluzowej oraz poduszeczek hemoroidów może prowadzić do powstawania obrzęków i stanów zapalnych obu tych tkanek. Jest to krótka droga do rozwoju choroby.

Zwiększenie ilości spożywanego błonnika

Na problemy z „jakością” stolca najlepszym rozwiązaniem jest zmiana diety na zawierającą dużo większe ilości błonnika. Substancje z tej kategorii nie są trawione i wchłaniane z układu pokarmowego – przechodzą przez żołądek i jelita w niezmienionej formie. Cechą charakterystyczną błonnika jest łatwość z jaką może on być usuwany z organizmu. Ponadto wiąże on w swojej masie inne resztki pokarmowe dzięki czemu łatwiej uregulowana może być częstość wydalania i spójność stolca co eliminuje zagrożenie hemoroidami.

Back to Top