AlergieNajczęstsze reakcje alergiczne – jak je leczyć?

Najczęstsze reakcje alergiczne – jak je leczyć?

by

Alergia potrafi bardzo utrudnić codzienne życie. Charakterystyczne dla niej reakcje uczuleniowe różnią się w zależności od organizmu i typu samej alergii. Jakie reakcje alergiczne są spotykane najczęściej? Które występują bardzo rzadko, ale mocno utrudniają jakość życia chorego?  Jak sobie z nimi radzić?

Katar sienny i zapalenie spojówek

Najczęstszym objawem alergii jest katar alergiczny, inaczej nazywany też katarem siennym. Zwykle pojawia się w okresie silnego pylenia roślin, czyli od lutego do sierpnia. Wywołują go pyłki drzew, traw i ziół. Towarzyszy mu cieknąca wydzielina z nosa, swędzenie i kichanie. Czy ten typ kataru powinieneś leczyć? Oczywiście – jego rozwój może doprowadzić do astmy.

Niektórzy chorzy zmagają się z katarem alergicznym przez cały rok. Dlaczego? Wywołują go też alergeny, które otaczają Cię na co dzień – np. roztocza kurzu domowego czy sierść psa lub kota.

Katarowi alergicznemu często towarzyszy zaczerwienienie, puchnięcie i łzawienie oczu. To objawy alergicznego zapalenia spojówek. Takie reakcje alergiczne powodują, że boli Cię głowa i czujesz się osłabiony.

Wstrząs anafilaktyczny

Bardzo niebezpieczną i gwałtownie przebiegającą reakcją alergiczną jest wstrząs anafilaktyczny. Pojawia się on już kilka sekund po kontakcie z alergenem. Może wystąpić po zjedzeniu pewnych pokarmów, po zażyciu leków lub zastosowaniu środków znieczulających. Jeśli jesteś alergikiem, Twój organizm może zareagować wstrząsem np. przy kontakcie z lateksem, po ukąszeniu owadów czy podczas procesu odczulania.

Jak wyglądają objawy wstrząsu anafilaktycznego? Gwałtownie spada ciśnienie, serce bije szybciej, chory blednie i traci przytomność. Mogą pojawić się drgawki, niekontrolowane oddawanie moczu  i pokrzywka na skórze. Co możesz zrobić, by pomóc choremu w czasie wstrząsu? Połóż go tak, by jego nogi były wyżej niż głowa. Usuń też źródło alergenu i wezwij pogotowie – wstrząs zagraża życiu chorego.

Wysypki na ciele

Częstą odpowiedzią organizmu na kontakt z alergenem są też reakcje alergiczne skóry, czyli różnego rodzaju wysypki na ciele. Mogą się one pojawić na całym ciele albo miejscowo. Najpopularniejszym rodzajem wysypki jest pokrzywka alergiczna. Rozpoznasz ją po swędzących jasnych bąblach w czerwonej otoczce – to efekt wydzielania histaminy.

Testy alergiczne

Kiedy zauważysz u siebie albo u Twojego dziecka podejrzane reakcje alergiczne, jak najszybciej odwiedź lekarza. Specjalista ustali odpowiednie leczenie i przeprowadzi testy alergiczne. Najczęściej wykonywane są testy skórne. Na czym polegają? Lekarz nanosi na Twoją skórę alergeny. Jeżeli po 15 minutach pojawi się w tym miejscu zaczerwienienie lub opuchlizna, świadczy to o reakcji alergicznej organizmu.

Leczenie alergii

Aby nie dochodziło do reakcji alergicznej, unikaj kontaktu z alergenem. Niekiedy konieczne jest jednak zastosowanie leczenia farmakologicznego lub odczulania. Leczenie farmakologiczne polega na podawaniu leków przeciwhistaminowych, które nie dopuszczają do powstania reakcji alergicznej.

Odczulanie (immunoterapia swoista) powoduje z kolei, że Twój organizm przestaje reagować alergicznie na dany alergen. Dzięki temu objawy alergii zmniejszają się bądź całkowicie ustępują. Skuteczność terapii zależy od właściwego rozpoznania alergenu. Odczulanie to długi proces – zazwyczaj trwa od 3 do 5 lat. Jest jednak jedynym sposobem na trwałe pozbycie się alergii.

Back to Top