PrawoProfilaktyka w prostacie

Profilaktyka w prostacie

by

Nie istnieje w praktyce profilaktyka przerostu prostaty rozumiana jako całkowite zapobieganie temu zjawisku. Procesy związane z nadmiernym wzrostem gruczołu krokowego pojawiają się masowo u mężczyzn po 50. roku życia praktycznie bez żadnego schematu – u wszystkich tak samo. W czasie autopsji mężczyzn, którzy zmarli z różnych przyczyn w wieku ponad 70 lat w 80-90% procentach wypadków wykrywa się objawy przerostu a nawet bardzo często łagodnego raka. Nie jest to jednak powód by całkowicie zaniechać wszelkich działań mających uchronić męską populację przed negatywnymi efektami omawianej przypadłości.

 

Naukowcy zauważyli, że osoby o niskim poziomie cholesterolu w krwioobiegu generalnie lżej przechodzą choroby prostaty. Dlatego w celu złagodzenia dolegliwości wywoływanych przez zbyt duże stercze warto jest wybrać dietę niskocholesterolową. Jej podstawą jest odrzucenie tłuszczów wysokonasyconych i cukrów prostych. Zniknąć z jadłospisu muszą więc wszystkie ciastka, cukier w herbacie, smalec, potrawy przygotowywane na głębokim tłuszczu, wieprzowina i przede wszystkim dostarczyciel czystego cukru – alkohol. Zwłaszcza wysokoprocentowy. Bardzo ważne jest też obniżenie ilości zjadanej soli. Zasady profilaktyki żywieniowej wskazują także na pozytywne działanie witamin rozkładających tłuszcze (A, C, E) oraz błonnika, który pomaga usuwać z organizmu odpady procesu przemiany materii.

Właściwa dieta nie uchroni jednak mężczyzn w starszym wieku od problemów z prostatą. Ważna jest również profilaktyka rozumiana w inny sposób – wczesne wykrycie zmian chorobowych. Elementem opóźniającym postawienie prawidłowej diagnozy, a właściwie jakiejkolwiek diagnozy, jest wstyd pacjenta w połączeniu z bagatelizowaniem objawów. Powoduje to, że mężczyźni zgłaszają się do lekarza w późnym stadium choroby kiedy konieczne jest leczenie operacyjne. Dzieje się tak pomimo faktu, że badanie prostaty jest wyjątkowo proste, szybkie i bezbolesne. Polega ono na dojściu lekarza per rectum do prostaty pacjenta i proste zbadanie jej palcem. Badanie to wskazane jest raz do roku u wszystkich mężczyzn, którzy przekroczyli wiek 45 lat.

W profilaktyce równie ważne jak zapobieganie, które w tym wypadku przynosi wątpliwe efekty, jest wczesne wykrycie choroby. Dlatego podstawowym elementem profilaktycznym powinno być właśnie regularne poddawanie się prostemu badaniu prostaty przynajmniej raz do roku.

Pozostałe teksty tematyczne online:

Back to Top