ChorobyChód chorego na koksartrozę

Chód chorego na koksartrozę

by

Koksartroza ma ogromny wpływ na funkcjonowanie stawu biodrowego, gdyż znaczenie wpływa na jego budowę. Degeneracja części chrząstki szklistej, zapobiegającej dużemu tarciu między kośćmi powoduje, że ruchomość stawu jest mniejsza, a co się z tym oczywiście wiąże, chory na koksartrozę porusza się w pewien charakterystyczny sposób. Możemy tu zaobserwować głównie u innych osób, gdyż zwykle nie jesteśmy w stanie patrzeć na siebie podczas chodzenia. Warto więc zwrócić uwagę bliskim czy znajomym, jeżeli zauważymy u nich pewne zaburzenia w chodzeniu.

Koksartroza to nie tylko bóle kręgosłupa!

Spójrzmy na sposób stawiania nóg, ale także na ruchy tułowia wykonywane podczas kroczenia. Pamiętajmy też o sobie-ból w stawie biodrowym może być jednym z pierwszych objawów koksartrozy, zwłaszcza ból wymuszający zmiany w sposobie chodzenia.

Chód chorego, odmienny niż osoby zdrowej zdeterminowany jest głównie przez ból obecny przy wykonywaniu ruchów biodrem. Osoba cierpiąca na to schorzenia stara się go podświadomie zmniejszyć, czasami może nie zauważać początkowych zmian sposoby chodzenia.. Ból związany jest ze skurczami mięśni, więc aby go zniwelować chora osoba wykonuje dodatkowe ruchu tułowiem. Charakterystyczne jest również to, że cierpiący na koksartrozę chodzi na lekko zgiętych kolanach. Kiedy wystawia kończynę do przodu, wykonuje to z lekkim przykurczem; drugiej zaś nogi (tej pozostawionej w tyle) nie może postawić tak, aby przenieść ją przed kończynę dolną, która wykonała wykrok. Chodzenie w ten sposób powoduje, że więcej ciężaru kierowane jest na zewnętrzne strony stóp.

Deformacje i bóle kręgosłupa

Ta zmiana z kolei generuje kolejną- płaszczyzna podparcia jest mniejsza, czego wynikiem jest chód dosyć chwiejny. Oczywiście chód może być w różnym stopniu zdeformowany, chociaż pierwsze zmiany pojawiają się już w początkowym stadium rozwoju choroby. W miarę jej rozwoju chód staje się coraz bardziej charakterystyczny, a zmiana sposobu chodzenia jest widoczna już dla każdego, nawet laika. Konsekwencje choroby widoczne w chodzie są dosyć nieprzyjemne dla osoby dotkniętej schorzeniem, dlatego warto przyglądać się swojemu organizmowi i reagować na zmiany natychmiastowo, aby móc zapobiegać ewentualnemu rozwojowi choroby.

Back to Top