AlergieJak uśmierzyć ból, gdy masz uczulenie na leki?

Jak uśmierzyć ból, gdy masz uczulenie na leki?

by

W sytuacji nagłego bólu najprostszym rozwiązaniem są leki przeciwbólowe dostępne bez recepty (np. paracetamol lub ibuprofen). Jednak nawet co czwarta osoba może być uczulona na popularne środki przeciwbólowe  Jakie są objawy nadwrażliwości na leki? Co powinieneś zrobić, gdy zauważysz je u siebie?

Alergia na leki: nie tylko pokrzywka

Najczęstszym objawem uczulenia na leki są reakcje skórne. Wyglądają jak pokrzywka lub wysypka, zwykle towarzyszy im też swędzenie skóry. Pokrzywka łączy się często z obrzękiem wokół ust lub oczu. Rzadziej może dojść do niebezpiecznego obrzęku gardła i języka.

Czujesz ścisk w gardle, masz chrypkę, trudności w oddychaniu lub mówieniu? Nagle zrobiło Ci się słabo, spadło Ci ciśnienie tętnicze lub czujesz kołatania serca? Natychmiast wezwij pogotowie! Nie zwlekaj: w rzadkich przypadkach reakcja alergiczna może doprowadzić nawet do uduszenia lub zatrzymania krążenia.

Objawy alergii – nie zawsze widoczne od razu

Objawy nadwrażliwości na lek przeciwbólowy mogą wystąpić w różnym czasie od połknięcia tabletki – zarówno w ciągu kilku minut, jak i dopiero po kilku dniach. Tak późne reakcje są rzadkością. Zwykle są to poważne stany związane z martwicą naskórka, zapaleniem nerek, opon mózgowo-rdzeniowych czy płuc. Zawsze, gdy podejrzewasz, że lek wywołał uczulenie lub inne działanie niepożądane, poinformuj o tym swojego lekarza.

Niezależnie od rodzaju i stopnia reakcji uczuleniowej na lek przeciwbólowy oraz tego, jak szybko do niej doszło – podejrzany lek musi zostać odstawiony natychmiast, gdy zauważysz objawy.

Lekarz rodzinny skieruje do poradni alergologicznej

Powiedz swojemu lekarzowi rodzinnemu o reakcji Twojego organizmu na lek przeciwbólowy. Lekarz skieruje Cię do poradni alergologicznej wyspecjalizowanej w uczuleniach na leki. Jeśli objawy wskazują na nadwrażliwość typu wczesnego, alergolog wykona testy skórne i badanie krwi.

Diagnosta laboratoryjny sprawdzi, czy w Twojej krwi występuje podwyższone stężenie swoistych przeciwciał IgE, które świadczy o alergii. Otrzymasz też doustnie bardzo małą dawkę podejrzanego leku, aby potwierdzić, czy faktycznie to on jest winowajcą.

Informacja o alergii na leki – zawsze w portfelu

Jeżeli testy wykażą nadwrażliwość na leki, dostaniesz od alergologa zaświadczenie z listą leków, których nie możesz przyjmować. Lekarz poinformuje Cię również o alternatywnych lekach, które nie są dla Ciebie groźne. Listę „leków zakazanych” powinieneś mieć zawsze przy sobie – najlepiej noś ją w portfelu. Poinformuj o uczuleniu na leki za każdym razem, gdy będziesz u lekarza czy w szpitalu. Listę powinni też znać Twoi bliscy.

Zmniejsz ryzyko alergii na leki

Lepiej unikać ryzyka alergii niż stanąć przed koniecznością jej diagnozowania i rozwiązywania problemu. Jeżeli nie cierpisz na przewlekłą chorobę (wymagającą stałego przyjmowania leków przeciwbólowych), ogranicz zażywanie tabletek w przypadku niewielkiego bólu. Dzięki temu zmniejszysz ryzyko wystąpienia nadwrażliwości. Jeżeli ból jest na tyle silny, że nie obejdzie się bez leku, spróbuj najpierw połknąć najmniejszą zalecaną dawkę.

Alergia na leki u dzieci

Pamiętaj, że nie powinno się zażywać leków przeciwbólowych profilaktycznie. Uczulenie jest tylko jednym z wielu działań niepożądanych, jakie mogą wywołać. Nawet leki dostępne bez recepty potrafią uzależnić. Zachowaj szczególną ostrożność, gdy podajesz lek dziecku – ono również może być uczulone na leki przeciwbólowe.

O ile nie jest to konieczne z powodu choroby przewlekłej, dzieci poniżej 12. roku życia nie mogą zażywać leków zawierających kwas acetylosalicylowy. Stosunkowo bezpiecznym lekiem przeciwbólowym dla małego dziecka jest paracetamol.

Back to Top