AlergieZapalenie jelit u dziecka o podłożu alergicznym – skąd się bierze?

Zapalenie jelit u dziecka o podłożu alergicznym – skąd się bierze?

by

Zapalenie jelit u dziecka nie zawsze wywołane jest bakteriami czy wirusami – może mieć także podłoże alergiczne lub być następstwem przyjmowania leków. Skąd bierze się zapalenie jelit, jak mu zapobiegać i leczyć?

Czym jest zapalenie jelit u dziecka?

Stan zapalny jelit obejmuje szeroki zespół dolegliwości, które objawiają się głównie zaburzeniami trawienia. Zapalenie pojawia się najczęściej po spożyciu toksyn. Aby ograniczyć ryzyko, zwracaj szczególną uwagę na środki chemiczne w domu – przechowuj je poza zasięgiem dzieci. Nie podawaj maluchowi grzybów oraz zadbaj, żeby dziecko znało i stosowało zasady higieny.

Skąd bierze się zapalenie jelit?

Zapalenie jelit u dzieci może mieć różne przyczyny. Najczęściej wymienia się te o podłożu genetycznym, immunologicznym i środowiskowym. Są wśród nich:

  • zakażenie bakteriami i wirusami,
  • zjedzenie zatrutych grzybów lub skażonego pożywienia,
  • reakcja na alergeny pokarmowe (owoce, mleko, jajka itd.),
  • pasożyty przewodu pokarmowego,
  • niektóre leki (zażywane przez dłuższy mogą podrażniać i uszkadzać błonę śluzową jelit).

Zapalenie jelit u noworodka – przyczyny

Noworodki i wcześniaki narażone są na martwicze lub alergiczne zapalenie jelita grubego. Ta pierwsza choroba atakuje wcześniaki karmione sztucznym mlekiem oraz noworodki ze zmianami w obrębie jelit, których przyczyną było niedokrwienie lub niedotlenienie ścian narządu. Powstaje wówczas stan zapalny, a następnie na ścianach jelita pojawiają się wypełnione gazem cysty, które po pewnym czasie stają się zmianami martwiczymi. Następstwem może być przerwanie ściany jelita i zapalenie otrzewnej. Dziecko ma wówczas krwawą biegunkę, gorączkę i wymiotuje.

Z kolei alergiczne zapalenie jelita grubego jest konsekwencją reakcji organizmu na substancje uczulające, najczęściej na białko mleka krowiego. Choroba objawia się obecnością śluzu, a czasem także krwi w kale. Dziecko częściej się wypróżnia, czego konsekwencją może być mniejsza waga. Leczenie opiera się głównie na diecie eliminacyjnej. Schorzenie z czasem ustępuje samoistnie. Przyczyną zapalenia jelit u niemowlaka najczęściej jest alergia lub choroba Leśniowskiego-Crohna.

Choroba Leśniowskiego-Crohna a zapalenie jelit u dziecka

Jest to jedna z nieswoistych chorób zapalnych jelit o podłożu immunologicznym. Atakuje nie tylko jelita, ale też żołądek, przełyk i usta. Objawy to bóle brzucha, biegunka i krwawy stolec. Nie jest znana dokładna przyczyna schorzenia. Choroba ma charakter przewlekły i często nawraca. Podłoże immunologiczne mają również celiakia i wrzodziejące zapalenie jelita grubego.

Objawy zapalenia jelit u dziecka

Pierwsze objawy stanu zapalnego to silne bóle i skurcze jelit. Następnie pojawiają się nudności, wymioty, biegunka (również krwista), odwodnienie, gorączka i brak apetytu. Symptomy te w dłuższej perspektywie prowadzą do ogólnego osłabienia organizmu, anemii i problemów z wchłanianiem składników odżywczych z pokarmów. Wśród powikłań można wymienić także owrzodzenia, perforacje czy zwężenie jelit, a nawet przetoki, choroby odbytnicze i nowotworowe.

Jeśli zauważysz u swojego dziecka objawy, które mogą wskazywać na zapalanie jelit, nie czekaj ani chwili – zgłoś się od razu do lekarza.

Leczenie zapalenia jelit u dziecka

Podstawa leczenia to nawadnianie organizmu i lekkostrawna dieta. W cięższych przypadkach konieczny jest pobyt w szpitalu, gdzie dziecku dożylnie podaje się płyny. Niekiedy wymagana może okazać się interwencja chirurga.

W leczeniu zapalenia jelita grubego ważna jest dieta, ale także dobór odpowiednich lekarstw. Menu malucha powinno składać się pieczywa pszennego, gotowanych chudych potraw i ziołowych herbat wspomagających trawienie.

Back to Top