AlergieJak rozpoznać atopowe zapalenie skóry u dorosłych?

Jak rozpoznać atopowe zapalenie skóry u dorosłych?

by

Atopowe zapalenie skóry uprzykrza życie nie tylko dzieciom. Niestety, u młodzieży i dorosłych znacznie trudniej odpowiednio wcześnie je rozpoznać, dlatego lepiej być czujnym! Dowiedz się, czym objawia się atopowe zapalenie skóry u dorosłych i jak sobie z nim radzić.

Atopia u dorosłych – przyczyny

Atopowe zapalenie skóry wywołują głównie czynniki genetyczne i środowiskowe. Jak dotąd nie zidentyfikowano genu odpowiedzialnego za ten przewlekły stan zapalny skóry. Wiadomo jednak, że ryzyko tego schorzenia u dzieci zdrowych rodziców wynosi około 5-15%. Jeśli jedno z rodziców choruje na AZS, prawdopodobieństwo jego wystąpienia wzrasta do 20-40%. Gdy na atopię cierpi zarówno matka, jak i ojciec, ryzyko pojawienia się jej u potomka jest jeszcze większe i dochodzi do 60-80%.

Do wystąpienia atopowego zapalenia skóry przyczyniają się też czynniki zewnętrzne, takie jak warunki klimatyczne, uwarunkowania psychologiczne, zanieczyszczenie środowiska, substancje drażniące oraz alergeny pokarmowe i wziewne.

Jak rozpoznać atopowe zapalenie skóry? Atopowe zapalenie skóry – objawy u dorosłych

Oznaki atopowego zapalenia skóry u dorosłych mogą różnić się od objawów u dzieci. Przede wszystkim często występują w innych miejscach. AZS u dorosłych najczęściej atakuje okolice karku zgięć kolan i łokci oraz stóp. Niekiedy pojawiają się też swędzące pęcherzyki na dłoniach. Najczęściej są to nadżerki, przeczosy, krwiste strupy, nacieki zapalne i zmiany na paznokciach. Dodatkowo nieraz występują intensywne łuszczenie się skóry i zakażenia bakteryjne czy grzybicze. Jeśli chorujesz na AZS od lat, niektóre fragmenty Twojej skóry mogą być grubsze i ciemniejsze, ewentualnie jaśniejsze niż pozostałe partie ciała – Jak rozpoznać atopowe zapalenie skóry? 9 typowych objawów.

AZS u dorosłych (ale też u dzieci) towarzyszą zazwyczaj inne schorzenia atopowe. Możesz więc chorować na katar sienny, astmę oskrzelową czy alergiczne zapalenie spojówek.

Atopowe zapalenie skóry – kosmetyki dla dorosłych

Cierpisz na atopowe zapalenie skóry? Postaw na specjalistyczne kosmetyki przeznaczone do skóry atopowej. Do codziennej pielęgnacji używaj preparatów, które zawierają emolienty. Są to składniki, które koją i nawilżają skórę oraz pomagają odbudować jej warstwę ochronną. Miej w swojej kosmetyczce przede wszystkim:

  • krem uzupełniający lipidy (np. Eau Thermale Avene Xera Calm A.D),
  • balsam zmniejszający wysuszenie i podrażnienie skóry (np. A-derma Exomega Emollient Balm) oraz łagodzący swędzenie (np. Demsa Skin Treatment Topic),
  • emulsję do skóry suchej, wrażliwej i skłonnej do podrażnień (np. Emolium),
  • żel do kąpieli i pod prysznic (np. A-Derma Gel Moussant Apaisant z owsa),
  • żel oczyszczający i natłuszczający (np. Bioderma Atoderm Intensive),
  • szampon do włosów chroniący suchą i bardzo suchą skórę głowy (np. Dermedic Linum Emolient).

Atopowe zapalenie skóry – dieta u dorosłych

W przypadku AZS stosuje się dietę eliminacyjną, która polega na wykluczaniu z menu wszystkich produktów potencjalnie uczulających. Dzięki niej doraźnie pozbędziesz się objawów atopowego zapalenia skóry. A co powinno znaleźć się w Twoim codziennym jadłospisie? Pij dużo płynów, najlepiej niegazowaną wodę na zmianę z zieloną herbatą. Pamiętaj też o dostarczaniu organizmowi witaminy E i kwasów omega-3. Twoja skóra do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje również witamin C i A oraz tych z grupy B. Na skórę atopową korzystnie wpływają dodatkowo roślinne flawonoidy, które znajdziesz głównie w ciemnych owocach jagodowych.

Jak leczyć atopowe zapalenie skóry u dorosłych?

Leczenie AZS zaczyna się od określenia fazy schorzenia i ustalenia przyczyny dolegliwości. Lekarz zleca wykonanie testów alergicznych oraz dobiera odpowiednie kosmetyki i preparaty pielęgnacyjne, które pomagają zwalczyć swędzenie i suchość skóry. Ważne jest też leczenie dodatkowych zakażeń bakteryjnych, grzybiczych czy wirusowych, powstałych w wyniku osłabionej odporności skóry atopowej.

Back to Top