AlergieAtopowe zapalenie skóry – czym jest i jak z nim żyć?

Atopowe zapalenie skóry – czym jest i jak z nim żyć?

by

Jeszcze pod koniec lat 90. mało kto o nim słyszał. Dziś atopowe zapalenie skóry to coraz bardziej powszechna choroba. Świąd skóry i towarzyszące mu stany zapalne były dawniej bagatelizowane. Na szczęście dziś, zdiagnozowanie AZS nie przysparza lekarzom trudności. Skąd się bierze AZS i jak łagodzić jego objawy?

Skąd się bierze atopowe zapalenie skóry?

Za AZS odpowiada najczęściej wadliwy gen, który upośledza układ odpornościowy. Jeśli w Twojej rodzinie ktoś choruje lub chorował na alergie, ryzyko wystąpienia objawów w pierwszych dniach życia wynosi nawet 40%.

Zaostrzenie objawów atopii jest następstwem zwiększającego się zanieczyszczenia powietrza. Spaliny, chemikalia, smog lub dym papierosowy w ogromnej mierze wpływają na barierę ochronną skóry. Im dłużej wystawiasz się na niekorzystne czynniki, tym mniejsze szanse na skuteczną terapię.

Czynnikiem, który może wzmocnić objawy, jest stres. Jeśli chorujesz na AZS, wahania nastojów mogą obniżyć barierę ochronną organizmu.

AZS – choroba, która atakuje skórę

Atopowe zapalenie skóry, AZS, skaza białkowa, świerzbiączka, atopia – wszystkie określenia oznaczają to samo, czyli przewlekłą alergię skórną. Zazwyczaj pojawia się ona już w wieku niemowlęcym lub dziecięcym, chociaż dorośli też mogą zachorować.

Atopowe zapalenie skóry – objawy, które dotykają chorych

Jak wygląda osoba chora? Jej skóra pokryta jest wysypką w postaci łuszczących się, czerwonych plam, ma grudki na twarzy i bardzo przesuszoną skórę wokół oczu. Dodatkowo atopicy borykają się powracającym wirusowym zapaleniem skóry, nadpobudliwością i kłopotami ze snem. AZS często pojawia się w towarzystwie alergii pokarmowej, astmy czy kataru siennego.

Atopowe zapalenie skóry – jak leczyć ten typ schorzenia?

Leczenie skazy białkowej nie jest proste i niestety istnieją niewielkie szanse na całkowite wyleczenie chorego. Przy łagodnej postaci choroby stosuje się specjalne maści i kremy. Są to preparaty przeciwzapalne, które działają jak sterydy, ale nie niszczą skóry. Długotrwałą poprawę przynoszą leki immunosupresyjne.

W AZS najważniejszy jest zdrowy styl życia, dieta i pielęgnacja ciała. Aby normalnie funkcjonować, musisz przywrócić skórze szczelność i zminimalizować jej odwodnienie. Unikanie stresu, właściwa dieta oraz ograniczenie czynników sprzyjających nawrotom AZS to podstawa w leczeniu tej choroby.

Jakie kosmetyki do skóry atopowej sprawdzą się najlepiej?

Preparaty do pielęgnacji skóry atopowej dobieraj ostrożnie: Jak wybrać odpowiednie kosmetyki do skóry atopowej? Wprawdzie wiadomo już, że to nie one są przyczyną choroby, jednak odpowiednia pielęgnacja może złagodzić objawy, a niewłaściwa – je zaostrzyć. Produkty do pielęgnacji staraj się kupować w aptekach. Dzięki temu zyskasz pewność, że posiadają one odpowiednie atesty i nie zawierają substancji konserwujących, zapachowych i barwników.

Najlepiej sprawdzą się delikatne emulsje (np. trójaktywna emulsja do ciała dla skóry suchej Emolium) oraz kojące balsamy, które nawilżają skórę i przynoszą jej ulgę (np. A-derma EXOMEGA Emollient balm i wiele innych). Używaj też oliwki, która świetnie natłuszcza ciało (np. La Roche-Posay Lipikar lub różnego rodzaju oliwki 2w1).

Twoja skóra na co dzień styka się z ubraniem, dlatego wybieraj wyłącznie delikatne środki piorące. Zrezygnuj z noszenia wełnianej odzieży. Alternatywą dla drażniących materiałów będzie miękka bawełna lub jedwab. Długie kąpiele w gorącej wodzie, brak regularnego natłuszczania naskórka, czy osuszanie skóry za pomocą szorstkich materiałów przyczyni się do pogorszenia stanu obszarów ciała dotkniętych chorobą. Staraj się unikać czynników drażniących i odpowiednio pielęgnować skórę, a już niedługo zapomnisz o przykrych objawach atopii.

Back to Top