PrawoCzy białka i tłuszcze podnoszą cukier?

Czy białka i tłuszcze podnoszą cukier?

by

Osoby chore na cukrzycę na szkoleniach lub ulotkach często się dowiadują, że białka i tłuszcze bezpośrednio nie podnoszą glikemii a jedynie spowalniają wchłanianie węglowodanów. Mimo dokładnego liczenia węglowodanów obserwujemy jednak późniejszy wzrost wartości glikemii po spożyciu posiłków zawierających białka i tłuszcze. Praktyka wskazuje, że spożycie większej ilości białka i tłuszczu wymaga dodatkowej dawki insuliny. Na przeciw temu problemowi wyszły firmy produkujące pompy insulinowe poprzez wprowadzenie możliwości podawania bolusów złożonych i przedłużonych. Wciąż jednak nie wiele wiadomo, czy posiłek zawierający większą ilość samego białka i tłuszczu (np: mięso podawane bez węglowodanów, ser żółty czy wędlina bez chleba) podniosi znacznie naszą glikemię,  jak długo taki wzrost będzie się utrzymywał oraz ile powinno się podać na takie jedzenie insuliny?.

Na to pytanie starał się odpowiedzieć dr A. Gawrecki i współautorzy z Kliniki Diabetologii w Poznaniu, którzy na stronach Diabetologii Praktycznej opublikowali swoje wyniki na ten temat.Osoby z cukrzycą typu 1 leczone za pomocą osobistych pomp insulinowych spożywały posiłek zawierający 7 WBT (wymmienników białkowo-tłuszczowych)- 100 g żółtego sera oraz 125 g parówek (nie zawierających wypełniaczy węglowodanowych, specjalnie na tą okazję przygotowanych). Pacjentów podzielono na 2 grupy: osoby z grupy pierwszej podały sobie 0,5j/1WBT czyli 3,5j insuliny podane w bolusie przedłużonym na 8 godzin, osoby z grupy kontrolnej nie podawały insuliny. W obu grupach obserwowano glikemię, ich wzrost, spadki, trendy, analizowano wykresy.

Zauważono, że osoby które podały sobie przed posiłkiem insulinę miały niższe wartości glikemii szczególnie po 3 godz., 5,5 ., 7 i 8 godz testu. Co jest również ważne zaobserwowano istotny wzrost poziomu cukru we krwi tylko u pacjentów, którzy nie podali sobie przed posiłkiem insuliny. Osoby, które zastosowały bolus przedłużony osiągały stabilne wartości glikemii w czasie trwania eksperymentu jednak w ostatniej 8 godzinie odnotowano ich spadek w porównaniu do wartości wyjściowej.

W grupie kontrolnej, która nie podawała insuliny wyższe wartości glikemii obserwowano między 90 min a 7 godz testu z najwyższą wartością po4 godz. testu

Z wyżej przeprowadzonego badania wynika, że spożywając większą ilość białka i tłuszczu powinno się stosować bolus przedłużony. Wydaje się, że dawka 0,5j/1WBT jest wystarczająca. W 8 godzinie podawania bolusa przedłużonego spada już wartość glikemii, wobec tego nie powinien być  on dłuższy niż 8 godz, optymalnie wydaje się 7 godz. Oczywiście szybkość  wchłaniania i trawienia jest cechą indywidualną, ale można wstępnie stwierdzić, że proponowana szczególnie przez ośrodki pediatryczne dawka 1j/1WBT stosowana przez czas obliczony z ilość WBT plus 2 godz może być zbyt duża i powodować niepotrzebne hipoglikemie. Może być to powodem rezygnacji ze stosowania bolusów złożonych i przedłużonych przez pacjentów.

Back to Top