AlergieUczulenie na słońce – prawda czy mit?

Uczulenie na słońce – prawda czy mit?

by

Alergia na pyłki roślin, na sierść zwierząt – o tym słyszałeś nie raz, ale uczulenie na słońce? Brzmi co najmniej niedorzecznie. Czy istnieje uczulenie na promienie słoneczne? A jeśli tak, to na czym polega i kiedy jesteś na nie szczególnie narażony? Dowiedz się, jak chronić swoją skórę przed słońcem.

Jak wygląda uczulenie na słońce?

Trudno Ci uwierzyć, że można mieć uczulenie na słońce? Okazuje się, że można. Alergia na słońce dotyczy około 10% osób dorosłych, z czego znaczną większość, bo 90% przypadków stanowią kobiety. Co ciekawe, uczulenie na słońce bardzo rzadko pojawia się u osób poniżej 18. i powyżej 50. roku życia. Dermatolodzy podkreślają, że prawdopodobieństwo wystąpienia alergii jest większe, jeśli cierpi na nią któreś Twoich z rodziców.

Najgroźniejsze dla Twojej skóry jest pierwsze słońce wiosenne i wczesnoletnie. Po drugim lub trzecim wystawieniu skóry na promienie słoneczne pojawiają się na niej małe krosty i czerwone plamy. Wszystko dlatego, że skóra nie jest gotowa na opalanie. Właśnie wtedy występuje uczulenie, które zazwyczaj znika, kiedy Twoja skóra przyzwyczaja się do słońca

Alergia na słońce może powodować też swędzenie w miejscach, które były wystawione na działanie promieni słonecznych. Zmiany skórne najczęściej omijają twarz, a objawiają się głównie na dekolcie, szyi, przedramionach, ramionach i stopach.

U części osób dolegliwości znikają po ok. 8 dniach. W tym wypadku opalenizna pełni funkcję ochronną dla skóry, ale nie jest to regułą.

Podejrzane promieniowanie

Zastanawiasz się, skąd bierze się uczulenie na słońce? Przyczyny nie są jednoznacznie określone. Znaczna część dermatologów uważa, że odpowiedzialne za nie są promienie UVA. Ze względu na wzrost liczby przypadków alergii na słońce w ostatnich latach, jest to bardzo możliwe. Do tego należy dodać nieodpowiednie stosowanie kremów z filtrem, z którego większość osób nie zdaje sobie sprawy. Wydaje im się, że skoro raz wysmarowały ciało kremem lub balsamem z mocnym filtrem, to mogą się swobodnie opalać przez cały dzień. Tymczasem znaczna większość tego typu preparatów doskonale chroni przed promieniowaniem UVB, ale nie zabezpiecza skóry całkowicie przed promieniami UVA. Z tego powodu aby nie nabawić się pokrzywki, zachowaj zdrowy rozsądek i umiar w opalaniu.

Istnieje też szczególny rodzaj alergii spowodowany reakcją chemiczną zachodzącą między promieniami słonecznymi a kosmetykami, którymi smarujesz skórę. Bardzo uważnie dobieraj więc preparaty do ciała i twarzy. Szukaj w pierwszej kolejności tych o naturalnym, prostym składzie.

Jak wyleczyć uczulenie na słońce?

Jeśli schowasz się w cieniu, objawy alergii powinny ustąpić najpóźniej po 2 tygodniach. Niestety mogą one powrócić za każdym razem, gdy ponownie wystawisz się na działanie promieni słonecznych.

Aby uniknąć drażniących objawów uczulenia, zastosuj działania profilaktyczne. Użyj kremów z filtrem min. SPF 25 i preparatów na bazie beta-karotenu. Kurację rozpocznij na 2 tygodnie przed okresem długotrwałego wystawienia skóry na działanie promieni słonecznych

Oczywiście z problemem alergii na słońce najlepiej udać się do dermatologa, by dopasować terapię do problemu. Do czasu wizyty u lekarza smaruj podrażnione miejsca maścią cynkową. Pomocne może się też okazać stosowanie dostępnego bez recepty wapna.

W razie potrzeby dermatolog może zalecić Ci fotochemioterapię, czyli naświetlanie skóry promieniowaniem o odpowiedniej długości fal.

Uczulenie na słońce  –  leki

Histamina to substancja, której działanie daje początek rozwojowi zapalenia alergicznego. Kiedy zaczyna się uwalniać, Twój organizm szaleje – pojawia się katar, ból głowy czy gorączka. Leki antyhistaminowe hamują jej wydzielanie, a co za tym idzie – także rozwój alergii. Za ich pomocą możesz leczyć pęcherze spowodowane zbyt długim przebywaniem na słońcu.

Back to Top