PrawoObjawy prostaty

Objawy prostaty

by

Pierwsze objawy przerostu prostaty są bardzo często lekceważone. Efektem tego jest fakt, że bardzo wielu mężczyzn nie zgłasza się do lekarza dopóki nie pojawią się bardzo nieprzyjemne powikłania jak ostre stany zapalne a nawet tak niebezpieczne jak upośledzenie wydolności nerek. Problemy z gruczołem krokowym to wciąż temat wstydliwy, niemal tabu.

Nie warto ryzykować poważnych problemów zdrowotnych przy schorzeniu, które jest bardzo powszechne i stosunkowo łatwo można mu zaradzić. Ważne jest by problemy zostały szybko zdiagnozowane zanim powstaną ciężkie komplikacje. Po przekroczeniu 40. a najpóźniej 50. roku życia należy zwracać szczególną uwagę czy nie pojawiają się dolegliwości związane z rozpoczynającym się przerostem gruczołu krokowego.

Objawy niekontrolowanego rozrostu stercza dzieli się zwykle na dwie grupy:

  • objawy podrażnieniowe oraz objawy tzw. „przeszkody podpęcherzowej”

Najczęstszym problemem wśród dolegliwości podrażnieniowych jest częstomocz. Jak sama nazwa wskazuje, jest to konieczność bardzo częstych wizyt w toalecie, w czasie których ilość oddawanego moczu jest zwykle niewielka. Nykturia czyli konieczność oddawania moczu w nocy jest łatwo zauważalnym objawem. Zdrowy człowiek nie powinien musieć budzić się w środku nocy czy nad ranem by odwiedzić łazienkę. U pacjentów z przerostem prostaty jest to normalne. Charakterystyczne dla omawianej przypadłości jest też gwałtowne parcie na mocz odczuwane w czasie jego wydalania. W tym samym momencie zaobserwować można także niemożność powstrzymania mikcji czyli oddawania moczu – konieczne jest czekanie na samoistne zakończenie. Kiedy przerost zaczyna się powiększać lub ma miejsce infekcja bakteryjna dochodzi także do bolesności w trakcie mikcji.

Objawy “przeszkody podpęcherzowej” to przede wszystkim problem z rozpoczęciem oddawania moczu wynikający z przyczyn mechanicznych. Zauważalnie węższy jest także strumień moczu a cała mikcja jest z tego powodu wydłużona. Bardzo często zdarza się, że strumień moczu (jego ciśnienie) jest słabe. Dochodzić może nawet do mikcji przerywanej. Ostatnia faza oddawania moczu może przyjmować formę wykapywania. W cięższych przypadkach dochodzi czasami do zatrzymania mikcji w połowie procesu i niemożliwe jest jej natychmiastowe kontynuowanie.

Back to Top