AlergieOdczulanie – jedyna skuteczna metoda leczenia alergii?

Odczulanie – jedyna skuteczna metoda leczenia alergii?

by

Jesteś alergikiem – po kontakcie z alergenem kichasz, łzawią Ci oczy i swędzi Cię skóra. Bierzesz tabletki, ale jesteś już tym zmęczony. Zastanawiasz się, czy alergii można się pozbyć na stałe? Czy odczulanie jest skuteczną metodą, która daje trwałe efekty?

Skuteczny sposób na alergię

Najskuteczniejszą metodą walki z alergią jest unikanie kontaktu z alergenem. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na odczulanie, zwane też immunoterapią alergenową lub swoistą. Zmniejsza ono wrażliwość osoby uczulonej na alergeny. Dzięki temu objawy choroby w dużym stopniu się wyciszają lub całkowicie ustają. Ten typ leczenia wpływa na wiele narządów – często szczepionki z alergenami podawane choremu np. na katar i astmę, leczą równocześnie obie te choroby.

Testy alergiczne

Zanim zdecydujesz się na odczulanie, zrób testy alergiczne, dzięki którym dowiedziesz się, co uczula Cię najmocniej. Aby ich wynik wyszedł prawidłowo, dwa tygodnie przed zabiegiem odstaw wszystkie leki przeciwalergiczne. Testy wykryją, na co jesteś uczulony i pozwolą na dobranie odpowiedniego leczenia. Pamiętaj: im szybciej zostanie zdiagnozowana alergia, tym łagodniejszy będzie jej przebieg po rozpoczęciu leczenia.

Jak przebiega odczulanie?

Odczulanie to długi proces – trwa od 3 do 5 lat (Odczulanie – jak wygląda i czy jest w ogóle skuteczne?). Wymaga zatem od pacjenta systematycznych wizyt w poradni. Alergeny mogą być podawane podskórnie i doustnie. Stosuje się również odczulanie podjęzykowe. Najczęściej, lekarz podaje choremu alergeny w formie szczepionki przez 2-3 miesiące co 7-14 dni. Następnie, w czasie leczenia podtrzymującego, pacjent otrzymuje dawkę alergenów co 4-6 tygodni.

Kiedy zacząć leczenie

Wiek, poniżej którego nie wolno stosować odczulania, nie został jednoznacznie określony. Przyjmuje się jednak, że dolną granicą jest 5. rok życia dziecka. Dlaczego nie powinno się stosować odczulania wcześniej, skoro niemowlaki są jedną z grup najczęściej chorujących na alergię? U małych dzieci często trudno ustalić związek przyczynowy między objawami alergii, a narażeniem na działanie alergenu. Testy alergiczne u dzieci przed 5. rokiem życia nie dają też wiarygodnych wyników. Małe dziecko, nawet jeśli potrafi już mówić, nie zawsze umie wskazać niepokojące objawy. Dlatego odczulanie dzieci poniżej 5. roku życia może być niebezpieczne.

Nie ma również ściśle określonej górnej granicy wieku. Stosowanie immunoterapii swoistej u osób starszych ograniczone jest najczęściej przez występowanie chorób przewlekłych, takich jak nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa czy zaburzenia rytmu serca.

Niezależnie od wieku alergika, przed rozpoczęciem odczulania, powinieneś skonsultować się z doświadczonym lekarzem. Określi on korzyści i ewentualne ryzyko, wynikające z zastosowania immunoterapii.

Odczulanie – przeciwwskazania

O przeciwwskazaniach do zabiegów immunoterapii swoistej za każdym razem decyduje lekarz. Odczulanie nie jest jednak wskazane u osób z chorobami układu odpornościowego (np. chorobami tkanki łącznej, nowotworami). Nie stosuje się go również podczas infekcji – zarówno wirusowych, jak i bakteryjnych. Z uwagi na możliwe działania niepożądane, przeciwwskazaniem do rozpoczęcia odczulania jest także ciąża. Immunoterapii alergenowej nie poleca się też chorym cierpiącym na ciężką postać astmy oraz na choroby układu krążenia o niestabilnym przebiegu.

Back to Top