AlergieEmolienty dla skóry atopowej – jakie są korzyści z ich stosowania?

Emolienty dla skóry atopowej – jakie są korzyści z ich stosowania?

by

Emolienty do skóry atopowej – co to takiego? To delikatne, hipoalergiczne kosmetyki, które skutecznie zabezpieczają naskórek przed wysychaniem i natłuszczają, tworząc na skórze ochronną warstwę. Polecane są szczególnie dla dzieci i osób z bardzo suchą skórą. Czy każdy może je stosować? Jakie emolienty powinien wybrać atopik?

Czym są emolienty?

Emolienty to środki szeroko wykorzystywane w kosmetyce. Mają niezwykłe właściwości nawilżające, natłuszczające i regeneracyjne. Podczas, gdy większość kosmetyków nawilża naskórek jedynie z wierzchu, emolienty powodują, że woda zatrzymuje się w głębokich warstwach skóry. Dodatkowo są one bardzo łagodne dla naskórka. Pamiętaj jednak, że nie każdy preparat nawilżający to emolient.

Emolienty – działanie na skórę

Emolienty sprawiają, że skórze łatwiej jest utrzymać wodę w głębokich jej warstwach. Wbrew obiegowej opinii, nie zapychają porów i pozwalają skórze oddychać. Jednak polecane są przede wszystkim niemowlętom (i noworodkom – już od pierwszego dnia życia), dzieciom i osobom starszym. Stosuj je, jeśli Twoja skóra jest bardzo wrażliwa, sucha i skłonna do podrażnień oraz zmian alergicznych. Gdy masz normalną, wystarczy zwykła pielęgnacja.

Emolienty na AZS

Emolienty są bardzo pomocne w leczeniu atopowego zapalenia skóry (AZS). AZS to choroba wrodzona i nawracająca. Ujawnia się najczęściej w dzieciństwie, ale u większości chorych jej objawy ustępują w czasie dojrzewania.

Jeżeli masz AZS, Twoja skóra swędzi, jest też przesuszona i zgrubiała. Tworzą się na niej pęcherze i nadżerki, które łatwo podrażnić (np. drapiąc), w wyniku czego powstają bolesne rany i nadkażenia bakteryjne. Skutkiem choroby jest uszkodzenie Twojej bariery naskórkowej. Emolienty w kosmetykach pomogą ją odbudować, m.in. uzupełniając lipidy (których liczba w przypadku AZS jest zbyt mała). Dzięki temu poprawi się też nawilżenie skóry.

Emolienty zawierają m.in. ceramidy (czyli naturalny składnik lipidów), mocznik (jest on też humektantem – ma dużą zdolność pochłaniania wody), glicerynę (związek organiczny – również posiada właściwości higroskopijne) oraz naturalne oleje roślinne (jak masło shea, olej macadamia czy oliwę z oliwek), które pozostawiają na skórze ochronny tłusty film.

Mają działanie przeciwświądowe dzięki PEA – składnikowi kwasu tłuszczowego, który redukuje swędzenie i silną potrzebę drapania. Pamiętaj jednak, żeby zawsze uważnie czytać skład emolientu przed kupnem. Te kosmetyki nie mogą zawierać uczulających środków zapachowych (na etykiecie pod nazwą: Fragrance, Parfum lub Perfume), sztucznych barwników czy konserwantów (m.in. Propylparaben lub Alcohol Denat). Emolienty stosuj 3 razy dziennie lub zgodnie z zaleceniami lekarza. Pamiętaj, że produkty tego typu najlepiej wchłaniają się tuż po kąpieli.

Emolienty do skóry atopowej

Dzięki emolientom Twoja skóra będzie zdrowsza – bez świądu, nadżerek i zgrubień. Emolienty na AZS? Oto i one. Wyciąg z owsa zmiękczy i nawilży Twoje ciało (zawiera go krem A-derma, Exomega Creme Emolliente), olej kokosowy i szafranowy odbudują warstwę ochronną skóry (wypróbuj np. Ducray Dexyane), a mocznik nawodni naskórek (znajdziesz go m.in. w emulsji do ciała Balneum Optiderm).

Emolienty w kosmetykach

Emolienty do skóry atopowej możesz znaleźć między innymi w balsamach: odżywczych i kojących z wodą termalną (Avene Xera Calm A.D.) oraz zapobiegających podrażnieniom z witaminą PP (jak Bioderma Atoderm Intensive). Są także w aerozolach, kremach, maściach, emulsjach, szamponach oraz olejach i innych produktach do kąpieli. Jak więc widzisz, oferta jest naprawdę szeroka i powinieneś móc wybrać coś dla siebie. Przy tak bogatej i coraz lepiej dopracowanych składach warto spróbować ukoić swoją skórę – postaw na kosmetyki apteczne o bezpiecznym składzie.

Back to Top