AlergieOpanowana alergia krzyżowa? Dieta może być sposobem!

Opanowana alergia krzyżowa? Dieta może być sposobem!

by

Alergia krzyżowa bywa twardym orzechem do zgryzienia – trudno ją nie tylko wykryć, ale też leczyć. Jeśli jednak wiesz, co Cię uczula, możesz łatwo dowiedzieć się, jakich alergenów lepiej unikać. Ważne jest też, byś stosował odpowiednią dietę, która pomoże opanować chorobę.

Alergia krzyżowa – co to jest?

Alergia krzyżowa pojawia się wtedy, kiedy białka jednej, uczulającej Cię substancji, są podobne do białek drugiej. W rezultacie Twój układ odpornościowy błędnie postrzega je jako takie same. Alergia krzyżowa może wystąpić pomiędzy jednym a drugim pokarmem, ale zdarzają się też niekorzystne związki żywności z pyłkami czy lateksem.

Alergia krzyżowa – objawy

W przypadku kontaktu z żywnością objawy pojawiają się bardzo szybko. Obejmują one jeden lub kilka symptomów z poniższej listy:

  • obrzęk skóry,
  • nudności,
  • wymioty,
  • biegunka,
  • trudności w oddychaniu,
  • wstrząs anafilaktyczny.

Jednymi z najczęstszych alergenów pokarmowych są bardzo popularne mleko, jaja czy pszenica. Jak możesz wyłączyć je z diety?

Dokucza Ci alergia krzyżowa? Dieta może pomóc

Najlepszym sposobem na zapobieganie alergiom krzyżowym jest oczywiście unikanie alergenów, co najczęściej bywa bardzo trudne. Wszelkie zmiany w diecie, w tym ograniczenie czy wykluczenie danych składników musi być nadzorowane przez lekarzy – alergologa czy dietetyka. Nie działaj na własną rękę!

Alergia krzyżowa – co zmienić w swojej diecie?

Zobacz kilka wskazówek, które pomogą Ci zrozumieć, na czym powinna opierać się dieta w wypadku alergii krzyżowej:

  • Gotuj warzywa i owoce

Organizm lepiej toleruje gotowaną żywność ze względu na to, że białka wywołujące alergie są niszczone przez wysoką temperaturę.

  • Obieraj warzywa i owoce ze skórki

Dzięki temu żywność jest lepiej trawiona przez Twój organizm.

  • Unikaj stresu, alkoholu i uważnie czytaj ulotki zażywanych leków

Te czynniki mogą nasilać reakcję alergiczną. Stosowanie się do tej wskazówki tak czy inaczej Ci nie zaszkodzi – każdy powinien znać umiar, a czytanie ulotek leków to absolutna podstawa.

Powiązania pomiędzy rodzajami żywności mogą być naprawdę zadziwiające. Przekonaj się, czy niepokojące objawy to nie symptom alergii krzyżowych.

Dieta w alergii krzyżowej – powiązania pomiędzy alergenami

Zobacz, na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę, jeśli podejrzewasz u siebie alergię krzyżową:

  • mleko krowie i mleko innych ssaków – osoby uczulone na mleko kozie czy owcze najczęściej są uczulone również na krowie,
  • orzeszki ziemne i inne orzechy – u około 35% niemowląt uczulonych na orzeszki ziemne rozwinie się też alergia na pozostałe orzechy,
  • pyłki brzozy i żywność – jeśli jesteś uczulony na pyłki brzozy, może się też u Ciebie rozwinąć alergia na surowe jabłka, brzoskwinie, owoce z pestkami, marchew, orzeszki ziemne czy orzechy laskowe,
  • lateks i żywność – od 30 do 50% osób uczulonych na lateks może odczuwać objawy alergii po zjedzeniu bananów, awokado, kiwi czy kasztanów,
  • jeśli masz alergię na pyłki, uważaj przy okazji na miód, herbaty czy zdrową żywność, która może zawierać pyłki – mimo braku oznaczenia na opakowaniu.

Wykrywanie tego rodzaju uczulenia może być naprawdę trudne. Testy alergiczne mogą wykazać u Ciebie jedną substancję, mimo że jesteś uczulony na coś, co jedynie reaguje z nią krzyżowo. Jak widzisz, alergia krzyżowa może zaskakiwać. Jeśli podejrzewasz ją u siebie, nie działaj na własną rękę, tylko udaj się do doświadczonego alergologa, który wyda trafną diagnozę.

Back to Top